Trwa ładowanie...

Kto zastąpi Rafała Trzaskowskiego w Warszawie? Polacy wskazali swoich faworytów

Jeżeli Rafał Trzaskowski zwycięży w wyborach prezydenckich 2020 roku, warszawiacy będą musieli wybrać sobie nowego prezydenta. O to, kto ma największe szanse jako ewentualny następca Trzaskowskiego, zapytaliśmy Polaków za pośrednictwem panelu Ariadna.

Kto zastąpi Rafała Trzaskowskiego w Warszawie? Polacy wskazali swoich faworytówŹródło: PAP
d1uv1sv
d1uv1sv

Rafał Trzaskowski ze sporymi szansami na drugą turę wyborów

Choć oficjalna kampania wyborcza Rafała Trzaskowskiego jeszcze nie wystartowała, to sondaże dają prezydentowi Warszawy drugie miejsce za Andrzejem Dudą i przed Szymonem Hołownią. Pozwala to wyobrazić sobie starcie obecnego prezydenta RP z aktualnym prezydentem stolicy Polski w drugiej turze wyborów. A tam różnica między nimi byłaby niewielka i w tej chwili nie da się wykluczyć zwycięstwa żadnego z nich.

Jeśli Rafał Trzaskowski po oficjalnym starcie kampanii podniesie jeszcze tempo swoich działań, to taka sytuacja zaczyna być całkiem realna. Medialna jaskrawość kandydata Koalicji Obywatelskiej i skupianie na sobie uwagi mediów publicznych i obozu rządzącego, przyczyniło się do wyraźnego wyciszenia w obozach pozostałych kandydatów. Krytyka ze strony rządu i TVP zdaje się napędzać Trzaskowskiego.

Zobacz także:Wybory 2020. Krytyka Rafała Trzaskowskiego. Sebastian Kaleta przypomina "niespełnione obietnice"

Kto za Rafała Trzaskowskiego w Warszawie

W badaniu wykonanym za pośrednictwem panelu Ariadna zadaliśmy Polakom z całego kraju pytanie: Kto według Ciebie powinien zastąpić Rafała Trzaskowskiego na stanowisku prezydenta Warszawy jeśli wygra on wybory i zostanie prezydentem Polski? Pytanie miało charakter otwarty, co oznacza, że badani sami wskazywali kandydatów, których widzą w roli gospodarza stolicy. Zdania są mocno podzielone.

Na czele listy ewentualnych następców Trzaskowskiego w Warszawie, Polacy wskazali dwójkę kandydatów z ramienia Koalicji Obywatelskiej: Małgorzata Kidawa-Błońska ma poparcie 19% respondentów, zaś Radosław Sikorski 9% poparcia. Między nimi uplasował się były rywal Rafała Trzaskowskiego w wyścigu o fotel prezydenta stolicy – Patryk Jaki, na którego zagłosowałoby 10% badanych.

d1uv1sv

Dalsze lokaty zajęli w badaniach: Andrzej Duda - 8% (teoretycznie jest to możliwe - gdyż mówimy o sytuacji, gdy obecny prezydent RP nie zostanie wybrany na drugą kadencję), Szymon Hołownia, Jarosław Kaczyński i Hanna Gronkiewicz-Waltz którzy dostali po 5% głosów poparcia, Robert Biedroń - 3%, Władysław Kosiniak-Kamysz i Barbara Nowacka - po 2%, Paweł Rabiej - 1%. Innych kandydatów wskazało 8% ankietowanych.

Wynikiem, który przykuwa uwagę, jest też wartość oznaczająca niezdecydowanych Polaków - aż 24%. Może to oznaczać, że po emocjonującym pojedynku w drugiej turze wyborów na prezydenta RP, czekać nas może równie ciekawy bój o urząd prezydenta Warszawy.

Badanie dla Wirtualnej Polski i WawaLove na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1062 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 15 – 18 maja 2020 roku.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1uv1sv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uv1sv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj