Udar słoneczny. Nie ignoruj tych objawów
Wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Przebywanie w pełnym słońcu może doprowadzić do przegrzania organizmu a w konsekwencji do udaru słonecznego. Jak się przed nimi chronić? Nie należy lekceważyć tych objawów.
Lato to okres, w którym ludzie oraz inne organizmy, są narażone na silne działanie promieni słonecznych. Przebywanie w słońcu przez długi czas może jednak doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia.
Udar słoneczny a udar cieplny. Jaka jest różnica?
Na wstępie warto rozróżnić pojęcia udaru słonecznego oraz udaru cieplnego. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, udarem słonecznym (porażeniem słonecznym), określana jest sytuacja, w której dochodzi przy dużym i bezpośrednim działaniu promieni słonecznych na ciało.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zapowiada się upalne lato w Polsce. "Temperatury powyżej normy"
Udar cieplny (porażenie cieplne) może wystąpić natomiast po dłuższym działaniu wysokiej temperatury na ciało człowieka. MZ rozróżnia również sytuację wyczerpania cieplnego, związanego z nadmierną utratą płynów, minerałów i soli. Może do niego dojść po długim przebywaniu na słońcu.
Objawy udaru słonecznego
Objawy udaru słonecznego są łatwe do rozpoznania. Jak podaje resort zdrowia, należą do nich:
- bóle i zawroty głowy
- zaczerwienienie i poparzenia skóry
- ogólny niepokój.
Udar słoneczny może również przerodzić się w udar cieplny - choć do tego drugiego może również dojść w miejscach nienasłonecznionych. Jak rozpoznać udar termiczny? Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, jego objawami są:
- wysoka temperatura ciała (powyżej 39 st. C) gorąca, czerwona, sucha lub wilgotna skóra
- szybkie, dobrze wyczuwalne tętno
- możliwa utrata przytomności.
Podobne objawy występują w przypadku wyczerpania cieplnego. To objawia się m.in.: brakiem sił, zwiększonym poceniem się, zasłabnięciami, szybkim bądź słabym tętnem. Osoby, które go doznały, mogą również odczuwać nudności.
Udar słoneczny. Co robić, w przypadku wystąpienia objawów?
Udar słoneczny, udar cieplny oraz wyczerpanie cieplne mogą zagrażać zdrowiu, oraz życiu. Ministerstwo Zdrowia w przypadku wszystkich trzech sytuacji, zaleca wezwanie pomocy - jeżeli nie zostanie ona wezwana w odpowiednim czasie, osoba doznająca udaru bądź wyczerpania z powodu ciepła i słońca, może zapaść w śpiączkę lub stracić życie.
Jakie działania podjąć w przypadku udaru słonecznego? Należy przenieść się lub osobę poszkodowaną do chłodnego miejsca, zadbać o odpowiednie nawodnienie (należy pić wodę), a także zastosować zimne okłady bądź zimną kąpiel/prysznic. Co ważne - należy w tym przypadku uważać, by nie doszło do szoku termicznego. Te same działania należy podjąć w przypadku udaru cieplnego oraz wyczerpania cieplnego. Resort zdrowia nakazuje, by w przypadku udaru termicznego natychmiast wezwać pomoc.
Jak pokazują statystyki, śmiertelność w przypadku pełnoobjawowego udaru cieplnego wynosi średnio 40 procent. Po jego wystąpieniu może dojść również do trwałego uszkodzenia układu nerwowego. Z tego względu - zarówno w przypadku wyczerpania cieplnego, udaru termicznego oraz udaru słonecznego - ważne jest szybkie wdrożenie działań, których celem jest ochłodzenie organizmu.
Jak chronić się przed udarem słonecznym i cieplnym?
Ochrona przed udarem słonecznym i termicznym nie jest skomplikowana. Podczas ciepłych i słonecznych dni, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Powinien on być przewiewny i lekki - najlepiej wykonany z materiałów, które nie zaburzają naturalnej termoregulacji organizmu. Należy pamiętać o regularnym piciu wody i uzupełnianiu płynów, bogatych w minerały i sole. Osoby przebywające wewnątrz pomieszczeń powinny zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. Wychodząc na słońce, należy pamiętać o nakryciu głowy.