Udar słoneczny. Objawy. Co zrobić, jeśli wystąpią?
Gdy za oknem panują wysokie temperatury trzeba bardzo uważać na słońce. Warto ochronić się przed nim, by nie nabawić się udaru słonecznego. Co zrobić, jeśli wystąpią objawy?
04.07.2022 | aktual.: 04.07.2022 08:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Gdy za oknem panują letnie temperatury, staramy się wykorzystać świetną pogodę i wychodzimy na świeże powietrze. Wiele osób wyjeżdża nad Morze Bałtyckie, by spędzić czas nad wodą. Warto jednak uważać nie tylko na bezpieczeństwo w wodzie. Wyjazd może się zakończyć udarem słonecznym, dlatego warto chronić się przed promieniami słonecznymi.
Udar słoneczny to bardzo poważna dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Wystarczy kilka godzin obecności na słońcu bez nakrycia głowy, by nabawić się udaru słonecznego.
Jakie są objawy udaru słonecznego?
Udar słoneczny (porażenie słoneczne) powstaje przy dużym, bezpośrednim nasłonecznieniu – przede wszystkim głowy oraz karku. Miejscowe działanie promieni słonecznych na skórę głowy prowadzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu.
Objawy:
- bóle i zawroty głowy;
- zaczerwienienie i poparzenia skóry;
- ogólny niepokój.
Co zrobić, gdy wystąpią objawy udaru słonecznego?
Jak na swojej stronie internetowej zaleca Ministerstwo Zdrowia, nie należy lekceważyć udaru słonecznego. Gdy zauważymy u siebie albo swoich bliskich powyższe objawy, to warto w trybie natychmiastowym skontaktować się z lekarzem.
Co robić, jeśli wystąpią objawy:
- przenieś się do chłodnego miejsca;
- rób zimne lub wilgotne okłady na głowę;
- pij wodę;
- weź chłodną kąpiel.
Jeśli wystąpią wymienione objawy, należy bezzwłocznie wezwać pomoc!
Czytaj także: Co oznacza czerwona flaga?