Trwa ładowanie...

Trwają wybory przewodniczącego PO. Tomasz Grodzki: "To pierwszy krok do przywrócenia normalności w Polsce"

Ponad 9 tys. członków Platformy Obywatelskiej wybiera w sobotę nowego przewodniczącego tej partii. Faworytami są Borys Budka i Tomasz Siemoniak. Nieoficjalne wyniki będą podane wieczorem.

Share
Trwają wybory przewodniczącego PO. Tomasz Grodzki: "To pierwszy krok do przywrócenia normalności w Polsce"Źródło: East News, fot: Jan Bielecki
dz6lwni

- Dzisiejsze wybory to pierwszy krok do cudu normalności w Polsce. Drugi krok to piękna, zrównoważona , otwarta na ludzi kobieta, przyszła prezydent Małgorzata Kidawa-Błońska. Finałem będą wybory parlamentarne i wtedy przywrócimy w Polsce normalność - oświadczył podczas głosowania prof. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

O przewodnictwo w partii ubiega się czterech kandydatów: Borys Budka, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski. Zadaniem nowego przewodniczącego będzie stworzenie drużyny, która poprowadzi kampanię prezydencka Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Kto będzie szefem Platformy Obywatelskiej?

Mimo wcześniejszych deklaracji ze startu w wyborach wycofali się Bartosz Arłukowicz i Joanna Mucha. Tych dwoje polityków zaapelowało do działaczy partii o poparcie Borysa Budki. 42-letni polityk, obecny szef klubu Koalicji Obywatelskiej jest uznawany za głównego faworyta w walce o przewodniczenie partii. Na zakończenie swojej partyjnej kampanii zadeklarował, że każdy, kto był w PO i się z nią pożegnał, będzie mógł do niej wrócić.

Zobacz też: "Zamach stanu"? Marcin Horała odpowiada Małgorzacie Kidawie-Błońskiej

Zwolennicy Borysa Budki liczą, że wybory zostaną rozstrzygnięte na jego rzecz już w pierwszej turze. Jego głównym rywalem jest Tomasz Siemoniak, który w latach 2011–2015 był ministrem obrony narodowej.

dz6lwni

Tomasza Siemoniaka wspiera Grzegorz Schetyna. Wcześniej przekonywał, iż ma on więcej doświadczenia państwowego i instytucjonalnego. Grzegorz Schetyna podkreślał jednak, że każdy wybór nowego przewodniczącego będzie przez niego wspierany. Sam Schetyna zrezygnował z kandydowania na przewodniczącego partii. Jego kadencja na tym stanowisku trwała cztery lata.

Wybory w PO. Wstępne wyniki dziś wieczorem

Partyjne głosowanie jest przeprowadzane w 190 komisjach wyborczych. Wybory mogą się zakończyć w I turze, o ile jeden z kandydatów otrzyma więcej niż 50 proc. głosów. W innym przypadku 8 lutego odbędzie się II tura wyborów na przewodniczącego, z udziałem dwóch kandydatów z największym poparciem.

Nieoficjalne wyniki wyborów mają być znane w sobotę wieczorem. Oficjalne rezultaty sobotniego głosowania zostaną ogłoszone prawdopodobnie we wtorek.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dz6lwni

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz6lwni
dz6lwni
Więcej tematów