Trwa ładowanie...

Kijów poszedł na całość. Polscy rolnicy mają problem. "Sytuacja fatalna"

- To tylko powoduje eskalację i niepotrzebny wzrost emocji - mówi Wirtualnej Polsce o ruchu władz Ukrainy Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Kijów, w odpowiedzi na problem zbożowy, zapowiedział we wtorek embargo na kilka polskich warzyw i owoców.

Premier Polski Mateusz Morawiecki oraz premier Ukrainy Denys SzmyhalPremier Polski Mateusz Morawiecki oraz premier Ukrainy Denys SzmyhalŹródło: Getty, fot: Hennadii Minchenko, Ukrinform / Future Publishing
d14ipw6
d14ipw6

W najbliższych dniach władze Ukrainy chcą wprowadzić embargo na jabłka, kapustę, cebulę i pomidory z Polski. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" zapowiedział to Taras Kaczka, ukraiński wiceminister rolnictwa. Wcześniej na Telegramie zapowiadał to ukraiński premier Denys Szmyhal. To pokłosie decyzji polskich władz o przedłużeniu embarga na ukraińskie zboże. Podobną decyzję podjęły władze Węgier i Słowacji po tym, jak kilkumiesięczne embargo zostało zdjęte 15 września przez Komisję Europejską.

Decyzja wbrew ukraińskim rolnikom?

- Nie jest to moim zdaniem dobry krok. To tylko powoduje eskalację i niepotrzebny wzrost emocji. Mówiłem już wcześniej, że na miejscu przyjaciół z Ukrainy poczekałbym miesiąc do wyborów, kiedy w Polsce opadną emocje i będzie można usiąść do stołu, by rozmawiać o długofalowej współpracy. Niestety, emocje po stronie ukraińskiej też wzięły górę - komentuje w rozmowie z Wirtualną Polską Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

d14ipw6

- Co ciekawe, również ukraińscy rolnicy apelowali do swoich władz, by emocjom nie ulegać. Były głosy, by nie sięgać po tego typu działania. Stało się i niestety po obu stronach widać, że emocje biorą górę. To nie jest klimat do spokojnych rozmów. Sytuacja jest fatalna. Trudno znaleźć właściwe określenie dla tego sporu w świetle zagrożenia dla przyszłości Ukrainy, Polski i Europy - dodaje były minister gospodarki w rządach Marka Belki i Leszka Balcerowicza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Ukraina popełniła błąd". Zdecydowane słowa szefa gabinetu prezydenta

Czy ruch władz ukraińskich może wpłynąć na relacje z Polską? Zdaniem eksperta konieczne jest obniżenie poziomu emocji.

d14ipw6

- Zbyt wiele pozytywnego stało się w naszych relacjach i zbyt wielka jest świadomość po polskiej i ukraińskiej stronie tego, jakie jest zagrożenie ze strony Rosji, by zdrowy rozsądek nie wziął góry. Zbyt wiele nas dzisiaj łączy, Polska wspiera Ukrainę, płynie pomoc wojskowa i humanitarna, a obrót produktami rolnymi, to niewielki procent w naszych relacjach gospodarczych. Jestem przekonany, że emocje muszą opaść, a politycy usiądą do stołu - mówi Jacek Piechota.

Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej mówi Wirtualnej Polsce, że zna polskich producentów, którzy mogą ucierpieć w wyniku decyzji ukraińskich władz. Nie chce jednak wskazywać konkretnych nazw firm, które zostaną dotknięte restrykcjami.

Źródło: WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14ipw6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d14ipw6
Więcej tematów