Trwa ładowanie...
pilne
Rafał Mrowicki
19-09-2023 15:53

Tak źle jeszcze nie było. Ukraina nakłada na Polskę embargo

Spełniła się groźba premiera Ukrainy Denysa Szmyhala dotycząca polskich owoców i warzyw. - W ciągu najbliższych kilku dni Ukraina wprowadzi embargo na cebulę, pomidory, kapustę i jabłka - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Kaczka.

 Ukraina wprowadzi embargo na polskie produkty Ukraina wprowadzi embargo na polskie produktyŹródło: East News, PAP
d320p2w
d320p2w

W rozmowie z polskim dziennikiem ukraiński wiceminister stwierdził, że po pięciu miesiącach negocjacji Ukraina straciła nadzieję na rozwiązanie sporu.

- Głównym powodem jest dla nas udowodnienie, że Polska nie ma prawa wprowadzać takich środków. Od samego początku nie zgadzaliśmy się na zakaz eksportu, dla nas jest ważne, by poruszać się we właściwym kierunku, który oznacza dialog z Komisją Europejską, jako instytucją odpowiedzialną za handel międzynarodowy - oświadczył Kaczka w wywiadzie z "Rzeczpospolitą".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Finałowa bitwa. Ukraińcy zdobyli "klucze do Bachmutu"

Ukraina chce "namówić" Polskę na krok wstecz

Jak podaje dziennik, minister wyjaśnił też, że Ukraińcy decydują się na embargo na polskie warzywa i owoce, by "namówić" Polskę na krok wstecz.

d320p2w

Kaczka dodał, że intencją Kijowa nie jest pogorszenie relacji między Polską i Ukrainą, a "wypracowanie cywilizowanych metod rozwiązywania sporu".

Wcześniej tego typu ruchy zapowiadał na Telegramie ukraiński premier Denys Szmyhal.

Skarga do Światowej Organizacji Handlu m.in. na Polskę

W poniedziałek wieczorem Kijów skierował skargę do Światowej Organizacji Handlu. Dla ukraińskich władz znaczenie ma fakt, że Polska nie tylko przedłużyła embargo na ukraińskie zboże, ale rozszerzyła je też o mąkę i śrutę zbożową.

- Podtrzymujemy swoje stanowisko. Taka skarga do WTO nie robi na nas wrażenia - odpowiedział na to rzecznik polskiego rządu Piotr Mueller.

15 września Komisja Europejska zniosła embargo na ukraińskie zboże do pięciu unijnych krajów. Polska, Węgry i Słowacja przedłużyły embargo samodzielnie.

d320p2w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d320p2w
Więcej tematów