Śląskie. Kim być w przyszłości. Powiat bielski z ofertą dla ósmoklasistów
Od 17 maja rozpocznie się przyjmowanie wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. Powiat Bielski zaprasza do prowadzonych przez siebie placówek. Kilka z nich ukończyli m.in. Piotr Żyła, Kazimierz Nycz czy Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
Jaki zawód wybrać, czym zajmować się w przyszłości? Takie pytania zadaje sobie młodzież, która kończy naukę w szkole podstawowej.
Od 17 maja rozpocznie się przyjmowanie wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. Czas na zastanawianie się minie 21 czerwca.
Ofertę szkół ponadpodstawowych przygotował także Powiat Bielski.
Jedną z nich jest Technikum nr 2 w Zespole Szkół "Silesia", mieszczącym się przy ul. Traugutta 11 w Czechowicach-Dziedzicach. Do wyboru w placówce są 4 zawody: technik reklamy, technik informatyk, technik elektryk oraz technik fotografii i multimediów.
Rząd Morawieckiego zapłaci słony rachunek? Komentarz z MSZ
Nauka trwa 5 lat, uczniowie zdobywają nowe umiejętności w profesjonalnie wyposażonych salach, m.in. dla przyszłych fotografów.
- Nie samą nauką człowiek żyje. To właśnie przy z czechowickiej „Silesii” działa Big Band pod batutą Jarosława Grzybowskiego. W zespole gra młodzież z obu naszych techników, można ich usłyszeć podczas ważnych lokalnych wydarzeń – informuje rzecznik Powiatu Bielskiego Magdalena Fritz.
Śląskie. Oferta dla ósmoklasistów w powiecie bielskim. Nowy kierunek
Z kolei w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach można uczyć się w 5-letnim technikum oraz w 3-letniej szkole branżowej I stopnia.
Pierwsza szkoła oferuje 9 zawodów: technik mechanik, technik mechatronik, technik logistyk, technik informatyk, technik handlowiec, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik hotelarstwa oraz technik ekonomista. - Ten ostatni kierunek to nowość. Jedna z sal informatycznych, w której uczą się programowania, wyposażona jest tylko w sprzęt Apple`a – zachwala placówka.
W szkole branżowej, w której nauka zawodu trwa 3 lata, do wyboru są: sprzedawca, kucharz, ślusarz, mechanik (monter maszyn i urządzeń) oraz klasy wielozawodowe (blacharz, lakiernik i mechanik samochodowy, elektromechanik, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz, elektryk, stolarz, ślusarz, elektryk, cukiernik, piekarz, kelner, fryzjer i inne).
ZS "Silesia" oraz ZSTiL mieszczą się w jednym kompleksie edukacyjnym przy ul. Traugutta w Czechowicach-Dziedzicach. Uczniowie korzystają m.in. z nowoczesnych warsztatów do nauki zawodu, praktyczne umiejętności zdobywają także dzięki współpracy z firmami.
Czechowice-Dziedzice. Liceum ze znanymi absolwentami
Kolejna propozycja to Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej- Curie w Czechowicach-Dziedzicach. Wśród absolwentów tej szkoły są m.in. aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska, kompozytor Andrzej Krzanowski, mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów Zygmunt Smalcerz czy kardynał Kazimierz Nycz.
- Nasi absolwenci nie muszą martwić się o wyniki egzaminu maturalnego, w szkole dobrze wiedzą, że jest to przepustka na wymarzone studia. W czechowickim liceum z matematyką zaprzyjaźnieni są także humaniści – zachwalają w LO im. M. Skłodowskiej- Curie w Czechowicach-Dziedzicach.
Śląskie. Nabór do szkół ponadpodstawowych. Ważne terminy
Warto zapamiętać jeszcze 2 ważne terminy. 22 lipca 2021 r. ogłoszone zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych. Listy przyjętych i nieprzyjętych będą znane 2 sierpnia.
Te daty nie obowiązują innej placówki, która kształci sportowców. Absolwentem Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk im. Polskich Olimpijczyków - bo o niej mowa - jest m.in. Piotr Żyła, mistrz świata w skokach narciarskich. Aktualnie prowadzona jest w niej rekrutacja uczniów do klas V i VI Szkoły Podstawowej oraz klasy I Liceum Ogólnokształcącego.
Prowadzony jest także nabór uzupełniający do już istniejących klas (VII i VIII SP oraz II i III LO). Egzaminy sprawnościowe zaplanowane są na pierwszą połowę czerwca.
SMS zaprasza zawodników uprawiających sporty zimowe z dyscyplin: biegi narciarskie, skoki narciarskie, kombinacja norweska, narciarstwo alpejskie i snowboard.
- Na uczniów czeka bogata baza treningowa, odnowa biologiczna, doświadczona kadra trenerska i nauczycielska. Szkoła dysponuje internatem, a uczniowie mają szansę zdobyć kwalifikacje sędziowskie – informuje Magdalena Fritz.