Trwa ładowanie...

Rzecznik KRS: dyscyplinowanie sędziów nie działa. Maciej Mitera o protestach

- Ważny jest umiar i powściągliwość - mówi Maciej Mitera, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa, pytany o ocenę aktywności sędziów, którzy otwarcie protestują przeciwko zmianom PiS w sądownictwie. Mitera odniósł się również do sprawy sędziego Pawła Juszczyszyna.

Share
Rzecznik KRS: dyscyplinowanie sędziów nie działa. Maciej Mitera o protestach
Źródło: Forum, Fot: Andrzej Hulimka
d1h35vw
  • Rzecznik KRS ocenił, że sędzia Paweł Juszczyszyn wykazał się odwagą
  • Nie zgodził się ze stwierdzeniem, że olsztyński sędzia został zdegradowany
  • Maciej Mitera: system dyscyplinowania sędziów nie działał i nie działa

Rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa było gościem TOK FM, gdzie pytany był o sprawę sędziego Pawła Juszczyszyna, który stał się symbolem protestów przeciwników zmian w sądach. - Uważam, że jest odważny, ale każdy sędzia taki powinien być. Tymczasem prof. Zaradkiewicz ma zainicjowaną sprawę dyscyplinarną za podobną sprawę - stwierdził Maciej Mitera.

d1h35vw

Nie zgodził się ze stwierdzeniem, że po złożeniu wniosku do Kancelarii Sejmu ws. list poparcia do KRS i organizacji konferencji prasowej w Olsztynie sędzia Juszczyszyn został zdegradowany

Zobacz też: Burza po słowach rzecznika Andrzeja Dudy na temat nagrania o sędziach. Rzecznik rządu komentuje

- To nie jest degradacja (...) To jest suwerenna decyzja ministra sprawiedliwości, ale ja bym decyzji o delegowaniu jednak nie cofnął. Jednak adresat tego pytania jest gdzie indziej - powiedział sędzia Mitera.

d1h35vw

Rzecznik KRS: umiar i powściągliwość

Pytany o "dyscyplinującą sędziów" ustawę PiS, rzecznik KRS odpowiedział, że "system dyscyplinowania sędziów nie działał i nie działa". Dodał, że już teraz prawo przewiduje możliwość odsunięcia sędziego od zawodu.

Prowadzący rozmowę Piotr Kraśko stwierdził, że gdyby nowe prawo obowiązywało, to sędzia krzyczący na wieczornej demonstracji: "KRS nie jest niezależna", mógłby spodziewać się kary.

- Jeśli jest to znany sędzia. a później okaże się, że stał i krzyczał obok podsądnego, to druga strona może to podnosić podczas procesu - odparł Mitera. - Ważny jest umiar i powściągliwość - dodał gość TOK FM.

"Dziś sędziowie - jutro Ty!"

Protesty ws. sądownictwa zapowiadane są na środowy wieczór przez środowiska sędziów, prokuratorów i adwokatów w całej Polsce.

d1h35vw

Demonstracje rozpoczną się o godz. 18 przed sądami w ponad 130 miastach. Największa demonstracja ma się odbyć w Warszawie - przed budynkiem Sejmu.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1h35vw

Podziel się opinią

Share
d1h35vw
d1h35vw
Więcej tematów