PolskaPadł pomysł na kompromis ws. sądów. Dwie propozycje

Padł pomysł na kompromis ws. sądów. Dwie propozycje

Powołanie nowej Krajowej Rady Sądownictwa połączone z dobrowolną weryfikacją sędziów to pomysł na zakończenie sporu ws. sądów, który przedstawił Krzysztof Kurosz, prezes Sądu Rejonowego w Łodzi. Na tę funkcję powołał go Zbigniew Ziobro.

Padł pomysł na kompromis ws. sądów. Dwie propozycje
Źródło zdjęć: © East News | Grzegorz Ksel/REPORTER
Arkadiusz Jastrzębski

  • Członków KRS mieliby wybierać sędziowie, a nie politycy
  • Weryfikacja miałaby być dobrowolna, a od decyzji sędzia mógłby się odwołać
  • Niepoddanie się weryfikacji nie miałoby wpływu na ważność orzeczeń sędziego

Nowa KRS i dobrowolna weryfikacja sędziów to pierwszy krok do osiągnięcia kompromisu w wyniszczającym sporze - podaje "Rzeczpospolita" i wyjaśnia, na czym ten plan ma polegać.

Krzysztof Kuros, doktora nauk prawnych, proponuje, żeby członków Rady wybierali sędziowie, a nie politycy, czyli tak, jak było przed 2018 r. Nowością ma być jednak dopuszczenie do prac w KRS również sędziów sądów rejonowych.

Zobacz też: Burza po słowach rzecznika Andrzeja Dudy na temat nagrania o sędziach. Rzecznik rządu komentuje

Drugi postulat prezesa łódzkiego sądu to dobrowolna weryfikacja sędziów, dokonywana już przez nową KRS w okresie pół roku od jej powołania. Każdy sędzia miałby prawo złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia do pełnienia urzędu - wyjaśnia "Rz".

Propozycja zakłada, że w wypadku weryfikacji negatywnej i odrzucenia odwołania przez Sąd Najwyższy sędziowie trafialiby w stan spoczynku, ale z gwarancją wynagrodzenia.

Spór o sądy. Plan Kurosa i dobrowolna weryfikacja

Weryfikacja byłaby dobrowolna, co oznacza, że niepoddanie się jej w żaden sposób nie miałoby wpływu na ważność i skuteczność orzeczeń danego sędziego.

Jak zauważa dziennik, proponowane przez Krzysztof Kurosa zmiany będą "zgodne z konstytucją, prawem europejskim i obowiązkiem poszanowania niezależności władzy sądowniczej".

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)