Trwa ładowanie...
dr2dne3

Prof. Małgorzata Gersdorf: Jarosław Kaczyński umie zarządzać tylko przez chaos

- Jarosław Kaczyński umie zarządzać tylko przez chaos, nie umie tego robić w spokoju - stwierdziła w wywiadzie I prezes Sądu Najwyższego. Prof. Małgorzata Gersdorf skrytykowała także projekt nowelizacji ustaw sądowych proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf (zdj. arch.)
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf (zdj. arch.) (East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER East News)
dr2dne3
  • Prawo i Sprawiedliwość złożyło w czwartek projekt ustawy ws. zmiany ustroju sądów powszechnych, Sądu Najwyższego i innych ustaw
  • Nowelizację zgodnie krytykują sędziowie oraz opozycja
  • Prof. Małgorzata Gersdorf twierdzi, że "ustawa zamyka usta sędziom"

- Obecny chaos spowodowała władza - proponując ten projekt ustawy. Przez lata, krok po kroku, władza ustawodawcza zdobywała przyczółki. Teraz jesteśmy w sytuacji, że mamy nadmiar władzy ustawodawczej nad sądowniczą. A przecież zgodnie z Konstytucją mamy trójpodział władzy. Ten podział to standard europejski - mówiła w rozmowie z TVN24 prof. Małgorzata Gersdorf.

Prawniczka otwarcie przyznała, że winny chaosowi jest sam prezes PiS. - Jarosław Kaczyński umie zarządzać tylko przez chaos, nie umie tego robić w spokoju. Przez 4 lata jest wywoływany chaos, choć przed wyborami były obietnice spokoju. Jak zwykle przed świętami osoby, które są chrześcijanami, takie rzeczy robią - oceniła Gersdorf.

dr2dne3

I prezes Sądu Najwyższego nie szczędziła słów krytyki wobec nowelizacji prawa złożonej w czwartek przez klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Zmieniona ma zostać ustawa dotycząca ustroju sądów powszechnych, a także SN i innych ustaw. Rządzący w ten sposób chcą dyscyplinować sędziów, którzy chcą realizować wprost wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Prof. Małgorzata Gersdorf nawiązała do niektórych wypowiedzi czołowych polityków PiS. Twierdzili oni, że zaproponowana nowelizacja to "kopia rozwiązań francuskich".

Zobacz też: Plan C ws. Mariana Banasia? Rzecznik rządu rozkłada ręce

- W opinii wydanej przez Sąd Najwyższy jest duży fragment dotyczący prawa niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego. W żadnym z tych krajów nie ma takiego kagańca nałożonego na sędziów. To jest nie do przyjęcia, to co nam gremium poselskie nam zaproponowało - przyznała prof. Gersdorf.

dr2dne3

Prawniczka była także pytana o ostatnie wypowiedzi prezydenta. Andrzej Duda wielokrotnie krytycznie odnosił się do wymiaru sprawiedliwości. Ostatnio stwierdził, że "poziom zakłamania tego towarzystwa (sędziowskiego - przyp. red.) i jego hipokryzji mnie osłabia".

- Nie uważam, że sędziowie są zakłamani. Wprost przeciwnie - uważam ich za osoby niezwykle odważne. Nie wiem czemu pan prezydent tak uwziął się na sędziów - przyznała I prezes SN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: TVN24

dr2dne3

Podziel się opinią

Share

dr2dne3

dr2dne3
Więcej tematów