Trwa ładowanie...

Wiceminister sprawiedliwości broni reformy. Odpowiada mu francuski profesor

Reforma systemu sprawiedliwości po raz kolejny wywołała wielkie emocje. Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, tłumaczył, że nowa ustawa o sądach powszechnych jest wzorowana na krajach unijnych. Teraz na Twitterze odpowiedział mu francuski profesor prawa.

Wiceminister sprawiedliwości broni reformy. Odpowiada mu francuski profesorŹródło: PAP, fot: PAP/Leszek Szymański
d1wcswe
d1wcswe
  • Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło w czwartek projekt ustawy ws. zmiany ustroju sądów powszechnych, Sądu Najwyższego i innych ustaw
  • Sebastian Kaleta (wiceminister sprawiedliwości) tłumaczył, że podobne rozwiązania istnieją we Francji
  • Francuski profesor - Laurent Pech - odpowiedział politykowi na Twitterze

Przypomnijmy: w czwartek wieczorem klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość złożył projekt ustawy dotyczący ustroju sądów powszechnych, a także SN i innych ustaw. Rządzący w ten sposób chcą dyscyplinować sędziów, którzy chcą realizować wprost wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Projektu - zgodnie krytykowanego przez opozycję oraz przedstawicieli środowisk sędziowskich - bronił na Twitterze wiceminister sprawiedliwości. Według Sebastiana Kalety ustawodawcy skopiowali przepisy obwiązujące we Francji. "O ile mi wiadomo Francja jest UE, w UE są również Niemcy, w których sędziów powołują bezpośrednio politycy. Kwalifikowanie naszych partnerów z UE jako państw autorytarnych jest nie na miejscu!" - napisał polityk.

"Jestem ekspertem ds. niezależności sądowej we Francji, EKPC i prawa UE, więc pozwolę sobie wyjaśnić, dlaczego nie wie Pan, o czym mówi (zakładając, że nie próbuje Pan celowo wprowadzić w błąd) " - odpisał politykowi na Twitterze Laurent Pech - francuski profesor prawa wykładający w Wielkiej Brytanii.

d1wcswe

"Prawo francuskie nie dopuszcza żadnych sankcji wobec sędziego, który stara się stosować prawo UE zgodnie z wykładnią orzecznictwa ETS" - dodał naukowiec.

Prawnik powołał się także na francuski kodeks etyki sędziowskiej. "Praktycznie każda zasada zawarta w rozdziale 1 niniejszego oficjalnego kompendium dotyczącego niepodległości została/jest naruszana przez polską partię rządzącą" - oświadczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Dobitny sondaż o Banasiu. Reakcja Radosława Fogla

d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj