Trwa ładowanie...
d3mzxev

Wiceminister sprawiedliwości broni reformy. Odpowiada mu francuski profesor

Reforma systemu sprawiedliwości po raz kolejny wywołała wielkie emocje. Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, tłumaczył, że nowa ustawa o sądach powszechnych jest wzorowana na krajach unijnych. Teraz na Twitterze odpowiedział mu francuski profesor prawa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (zdj. arch.)
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (zdj. arch.) (PAP, Fot: PAP/Leszek Szymański)
d3mzxev
  • Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło w czwartek projekt ustawy ws. zmiany ustroju sądów powszechnych, Sądu Najwyższego i innych ustaw
  • Sebastian Kaleta (wiceminister sprawiedliwości) tłumaczył, że podobne rozwiązania istnieją we Francji
  • Francuski profesor - Laurent Pech - odpowiedział politykowi na Twitterze

Przypomnijmy: w czwartek wieczorem klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość złożył projekt ustawy dotyczący ustroju sądów powszechnych, a także SN i innych ustaw. Rządzący w ten sposób chcą dyscyplinować sędziów, którzy chcą realizować wprost wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Projektu - zgodnie krytykowanego przez opozycję oraz przedstawicieli środowisk sędziowskich - bronił na Twitterze wiceminister sprawiedliwości. Według Sebastiana Kalety ustawodawcy skopiowali przepisy obwiązujące we Francji. "O ile mi wiadomo Francja jest UE, w UE są również Niemcy, w których sędziów powołują bezpośrednio politycy. Kwalifikowanie naszych partnerów z UE jako państw autorytarnych jest nie na miejscu!" - napisał polityk.

d3mzxev

"Jestem ekspertem ds. niezależności sądowej we Francji, EKPC i prawa UE, więc pozwolę sobie wyjaśnić, dlaczego nie wie Pan, o czym mówi (zakładając, że nie próbuje Pan celowo wprowadzić w błąd) " - odpisał politykowi na Twitterze Laurent Pech - francuski profesor prawa wykładający w Wielkiej Brytanii.

"Prawo francuskie nie dopuszcza żadnych sankcji wobec sędziego, który stara się stosować prawo UE zgodnie z wykładnią orzecznictwa ETS" - dodał naukowiec.

Prawnik powołał się także na francuski kodeks etyki sędziowskiej. "Praktycznie każda zasada zawarta w rozdziale 1 niniejszego oficjalnego kompendium dotyczącego niepodległości została/jest naruszana przez polską partię rządzącą" - oświadczył.

d3mzxev

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Dobitny sondaż o Banasiu. Reakcja Radosława Fogla

d3mzxev

Podziel się opinią

Share
d3mzxev
d3mzxev
Więcej tematów