ŚwiatRosja ostrzega przed proklamowaniem niepodległości Kosowa

Rosja ostrzega przed proklamowaniem niepodległości Kosowa

18.09.2007 14:20, aktual.: 18.09.2007 14:56

Rosyjski minister spraw
zagranicznych Siergiej Ławrow przestrzegł przed
jednostronnym proklamowaniem niepodległości Kosowa, twierdząc, że
wywołałoby to na świecie "reakcję łańcuchową".

Nie wiem, w jaki sposób jednostronne ogłoszenie niepodległości Kosowa może stabilizować sytuację w Europie. Zapoczątkuje to reakcję łańcuchową w różnych częściach kontynentu. Rosją chce uniknąć takiego scenariusza - powiedział szef rosyjskiego MSZ w Moskwie na konferencji prasowej ze swym francuskim odpowiednikiem Bernardem Kouchnerem.

Jeśli ktoś będzie ciągle opowiadać o nieuchronności ogłoszenia niepodległości, to kosowscy Albańczycy nie będą mieli bodźca do negocjacji. Lecz jeśli będziemy wzywać Belgrad i Prisztinę do porozumienia, to mamy niezłe szanse - ocenił Ławrow.

Szef francuskiej dyplomacji z kolei ostrzegł, że uzgadnianie statusu prowincji nie może ciągnąć się w nieskończoność. Myślę, że obydwie strony (Serbia i Kosowo) oraz "trójka" dojdą przynajmniej do minimalnego konsensu, ale ten proces nie może trwać wiecznie - podkreślił Kouchner.

Rosja nie uważa za możliwe ustalanie sztucznych terminów granicznych" negocjacji - odparł Ławrow.

Belgrad chce, żeby ostatnie słowo w sprawie przyszłości Kosowa miała Rada Bezpieczeństwa ONZ, w której Rosja, popierająca stanowisko Serbii, ma prawo weta.

Kosowscy Albańczycy domagają się niepodległości, natomiast Belgrad chciałby zachować choćby formalną kontrolę nad Kosowem. Dyplomaci z USA, UE i Rosji próbują nakłonić obie strony do znalezienia kompromisowego rozwiązania.

Przywódcy kosowskich Albańczyków zapowiedzieli, że w grudniu ogłoszą deklarację niepodległości, jeśli nie dojdzie do kompromisu. Amerykanie dali do zrozumienia, że są skłonni zaakceptować taką deklarację. Państwa UE są w tej sprawie podzielone.

Status Kosowa jest obecnie przedmiotem negocjacji z udziałem trzech międzynarodowych mediatorów z USA, Rosji i Unii Europejskiej. Serbowie i kosowscy Albańczycy spotkają się 28 września w Nowym Jorku na pierwszych bezpośrednich rozmowach.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także