Incydent na granicy. "Stan żołnierza jest ciężki"

We wtorek migrant ugodził nożem żołnierza strzegącego granicy z Białorusią. - Jeżeli chodzi o zdrowie tego żołnierza, to jego stan jest ciężki. On dzisiaj walczy o swoje zdrowie i życie i trzymamy za to wszyscy bardzo mocno kciuki, bo nie ma nic ważniejszego niż życie i zdrowie naszych żołnierzy - powiedział w środę na antenie Radia Zet wiceszef MON Cezary Tomczyk.

Incydent na granicy. "Stan żołnierza jest ciężki"
Incydent na granicy. "Stan żołnierza jest ciężki"
Źródło zdjęć: © East News | Wojciech Olkusnik
Maciej Zubel

29.05.2024 | aktual.: 29.05.2024 08:31

Tomczyk przypomniał, że to nie pierwszy raz, gdy funkcjonariusze pełniący służbę na granicy z Białorusią, są atakowani przez migrantów. Zapewnił, że każdorazowo reagują adekwatnie do sytuacji. - Oni są wyposażeni w odpowiednie siły i środki - podkreślił.

Pytany, czy incydentów na granicy może przybywać, Tomczyk odparł, że obecna "eskalacja jest na najwyższym możliwym poziomie". - To pokazuje, że Putin i Łukaszenka skupiają się na tym, żeby podzielić polskie społeczeństwo - oświadczył wiceszef MON.

O zdarzeniu na polsko-białoruskiej granicy poinformował we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek. - Migrant, który chciał nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi, ugodził żołnierza nożem - przekazał.

Zaznaczył, że resort podejmuje działania, żeby chronić żołnierzy, policjantów, straż graniczną, ponieważ, jak tłumaczył, wszystkie te formacje wykonują tam zadania w zakresie bezpieczeństwa granicy i naszego kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Ukraińcy przyszli zrobić zakupy. Moment ataku Rosjan na sklep w Charkowie

Niespokojnie na granicy. Dane SG

Z informacji przekazanych przez Podlaski Oddział Straży Granicznej wynika, że od początku roku na odcinku granicy w tym regionie odnotowano ponad 13 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją - działająca na 206 km w Podlaskiem - tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.

Źródło: Radio Zet

Źródło artykułu:WP Wiadomości
żołnierzgranicabiałoruś
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (980)