Trwa ładowanie...
dp5zunv

Ukraiński wywiad ostrzega: Rosja szykuje prowokacje w Donbasie

• Prowokacje mają mieć na celu oskarżenie Ukrainy o niewypełnianie uzgodnień pokojowych • Separatyści mają też gromadzić ciężki sprzęt na linii frontu • Rosja ma wciąż dostarczać do Donbasu paliwo, amunicję i sprzęt wojskowy
Share
Arsenij Jaceniuk przyznał, że nie oczekuje, by w najbliższym czasie udało się wyzwolić okupowane przez separatystów tereny
Arsenij Jaceniuk przyznał, że nie oczekuje, by w najbliższym czasie udało się wyzwolić okupowane przez separatystów terenyŹródło: AFP, Fot: PETRO ZADOROZHNYY
dp5zunv

Zdaniem ukraińskiego wywiadu Rosja szykuje wiele wojskowych prowokacji na wschodzie Ukrainy. Wspierani i kierowani przez Kreml bojówkarze mają gromadzić ciężki sprzęt na linii frontu.

W wydanym komunikacie ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że prorosyjscy separatyści przygotowują się do szeroko zakrojonych prowokacji na całej linii rozdziału sił. Prowokacje mają mieć na celu oskarżenie Ukrainy o niewypełnianie mińskich uzgodnień pokojowych.

Według Ukraińców kierowani przez Rosję bojówkarze dokonują rotacji swoich wojsk i wzmacniają pozycje znajdujące się najbliżej linii frontu. Komunikat wylicza dokładnie poszczególne oddziały separatystów, miejsce ich stacjonowania oraz rodzaje sprzętu wojskowego.

dp5zunv

Ponadto, według ukraińskich danych, Rosja wciąż dostarcza do Donbasu paliwo, amunicję i sprzęt wojskowy. Ukraina przekazała obserwatorom OBWE informacje o rozmieszczeniu artylerii i czołgów bojówkarzy.

W ostatnich dniach sytuacja na linii Moskwa-Kijów jest bardzo napięta. Rosja oskarża Ukrainę o akty dywersji na terytorium okupowanego Krymu. Ukraińskie władze zaprzeczają i mówią o prowokacji ze strony Kremla. Ukraińcy obawiają się nasilenia wrogich działań w związku z przypadającym 24 sierpnia ukraińskim Świętem Niepodległości.

dp5zunv

Podziel się opinią

Share
dp5zunv
dp5zunv
Więcej tematów