Trwa ładowanie...

Prezesa PiS nie było w Gdańsku, napisał list. "Wielki plan, wielki projekt"

O wielkim planie, jakim jest odbudowa polskich stoczni i całej gospodarki morskiej, napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście odczytanym podczas uroczystości na Wyspie Ostrów w Gdańsku. W stolicy Pomorza trwają obchody 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Share
Prezesa PiS nie było w Gdańsku, napisał list. "Wielki plan, wielki projekt"
Źródło: Forum, fot: Filip Radwański
dksdwb5

List szefa rządzącego obozu odczytano podczas prezentacji planów rozwoju terenów stoczniowych. Obecny był premier Mateusz Morawiecki z wiceministrami od przedsiębiorczości oraz inwestycji i rozwoju.

Jednak słowa napisane przez Kaczyńskiego odczytał szef "Solidarności" Stoczni Gdańsk Roman Gałęzewski.

Prezes PiS podkreślił, że zagospodarowanie terenów po stoczni i przejęcie Stoczni Gdańskiej oraz GSG Towers przez Skarb Państwa to dopiero początek.

dksdwb5

"Wykupienie tych zakładów jest olbrzymim krokiem naprzód: krokiem, który otwiera szerokie perspektywy rozwojowe oraz daje szanse na naprawdę pomyślną przyszłość" - stwierdził Kaczyński.

"Tłit". Michał Kamiński o billboardach z Kaczyńskim: zareagowali z wściekłością, to celny strzał

Zaznaczył, że wierzy w szybką odbudowę potencjału polskich stoczni i wysoką jakość "nowych statków, które będą konkurować z wyrobami innych producentów".

dksdwb5

Kaczyński stwierdził, że działania na Wyspie Ostrów to "element wielkiego planu, wielkiego projektu rewitalizacyjnego, jakim jest odbudowa nie tylko przemysłu stoczniowego, ale także całej gospodarki morskiej wraz z żeglugą śródlądową".

"Kluczowy element programu"

W słowach szefa PiS nie zabrakło też zdań skierowanych wprost do stoczniowców. Napisał, że działania w przemyśle stoczniowym "były jednym z kluczowych elementów programu wyborczego PiS". Zaznaczył, że rozwój sektora morskiego jest ważny dla Zjednoczonej Prawicy i w tej kwestii nic się nie zmieniło.

Prezesa PiS zabrakło tym razem w Gdańsku, choć w przeszłości osobiście brał udział w obchodach na wybrzeżu. To właśnie podczas uroczystości rocznicowych 30-lecia porozumień - w 2010 r. w Gdyni - zarzucił Tadeuszowi Mazowieckiemu i Bronisławowi Geremkowi, że dążyli do kapitulacji strajku i chcieli szybko zawrzeć ugodę z władzami komunistycznymi.

dksdwb5

Te słowa wywołały wówczas pytania o znaczenie i rolę braci Kaczyńskich w strajkach - podobnie jak teraz przy kontrowersjach wokół tablicy poświęconej Lechowi i Jarosławowi Kaczyńskim.

"Konstytucja, konstytucja"

Do stoczniowców zwrócił się też premier Mateusz Morawiecki. Podczas obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych dziękował związkowcom - przede wszystkim za to, że "stanęli na tamtych barykadach wolności".

Prezydent Andrzej Duda i premier Morawiecki złożyli wiązanki przed Bramą Stoczniową. Podczas uroczystości przeciwnicy PiS wznosili okrzyki "Konstytucja, Konstytucja".

Związkowcy z "Solidarności", zwolennicy rządzącej partii, odpowiadali: "Precz z komuną" i "Solidarność".

Szef rządu w piątek weźmie także udział w w posiedzeniu Zarządu Regionalnego NSZZ Solidarność w Gdańsku.

dksdwb5

Osobne uroczystości rocznicy Sierpnia'80 zorganizowało środowisko byłych stoczniowców, związane z Lechem Wałęsą i ugrupowaniami opozycyjnymi.

Rano odbyła się konferencja prasowa z udziałem Jarosława Wałęsy i jego ojca, Grzegorza Schetyny oraz Katarzyny Lubnauer. - Nie narzekajmy na kłopoty. To nowa rzeczywistość. Dyskutujmy jak ma wyglądać Polska, Europa i nowa rzeczywistość - powiedział były prezydent Lech Wałęsa.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła: TVN24, polsatnews.pl

dksdwb5

Podziel się opinią

Share
dksdwb5
dksdwb5
Więcej tematów