PolitykaPraca Antoniego Macierewicza poddana ocenie. Polacy wyjątkowo go nie lubią

Praca Antoniego Macierewicza poddana ocenie. Polacy wyjątkowo go nie lubią

Większość Polaków zagłosowałaby w wyborach na Prawo i Sprawiedliwość. Poparcie dla partii rządzącej nie idzie jednak w parze z zadowoleniem z pracy ministrów. W tym wypadku oceny są głównie negatywne. Są natomiast ministrowie, których działania szczególnie się obywatelom nie podobają.

Praca Antoniego Macierewicza poddana ocenie. Polacy wyjątkowo go nie lubią
Źródło zdjęć: © East News | Stanislaw Kowalczuk/East News
Anna Kozińska

Jak radzą sobie przedstawiciele rządu? "Całkiem nieźle" to nie jest właściwa odpowiedź. Polacy negatywnie oceniają pracę ministrów, a najgorzej działania ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza - wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej".

Zobacz też: Tego o Antonim Macierewiczu mogłeś nie wiedzieć

Jednak w porównaniu z sondażem z listopada 2016 r. Macierewicz wypadł teraz lepiej. Uzyskał 7,9 proc. pozytywnych ocen. Co innego minister środowiska Jan Szyszko. Jego praca postrzegana jest coraz gorzej. 59,5 proc. respondentów negatywnie oceniło jego działania. Od poprzedniego badania liczba krytycznych opinii na temat działaności ministra wzrosła. Mowa o 28,4 proc.

Polacy nie są zadowoleni też z pracy ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka. Uzyskał 53,3 proc. negatywnych ocen, 12,1 proc. więcej niż w 2016 r. Nie lepiej wyglądają wyniki dotyczące ministra spraw zewnętrznych Witolda Waszczykowskiego (51,8 proc. głosów negatywnych), ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro (52,1 proc. krytycznych głosów).

Reformy zdrowia i oświaty wzbudzają silne emocje społeczeństwa. Odpowiedzialni za nie kolejno Konstanty Radziwiłł i Anna Zalewska nie mogą liczyć na sympatię Polaków. Minister zdrowia uzyskał 52,8 proc. głosów negatywnych, minister edukacji otrzymała ich 49,1 proc.

Choć praca premier Beaty Szydło, jest obecnie lepiej oceniana, szefowa rządu wciąż ma więcej krytyków - 46,7 proc. Polacy przyjrzeli się też działaniom jej zastępców. Wicepremierzy Piotr Gliński i Jarosław Gowin otrzymali kolejno 48,4 i 36 proc. negatywnych głosów. Beata Kempa, szefowa Kancelarii Premiera uzyskała 49,1 proc. niekorzystnych dla niej ocen.

Co o pracy Mariusza Kamińskiego, koordynatora służb specjalnych, sądzą badani? 46,6 proc. pytanych nie doceniło jego działań. Przypomnijmy, że ułaskawił go prezydent Andrzej Duda, co Sąd Najwyższy uznał za bezprawne.

Światełko w tunelu

Lepiej w badaniu wypadli Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Mateusz Morawiecki, minister finansów, Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. Otrzymali kolejno 42,8 proc, 39,6 proc. i 39,3 proc. ocen pozytywnych. Największy ich wzrost zanotowano w przypadku minister wymienionej jako ostatnia. Zyskała 12,1 proc. korzystnych głosów.

To jedyni przedstawiciele rządu, którzy uzyskali więcej pozytywnych niż negatywnych ocen. W przypadku Elżbiety Rafalskiej można spodziewać się, że wpływ na wyniki ma wiązanie minister z programem 500 plus.

Anna Streżyńska w jednym z wywiadów z kolei powiedziała, że nie zawsze zgadza się ze wszystkimi decyzjami rządu. Po jej słowach Szydło zwołała spotkanie o "lojalności".

Sondaż został przeprowadzony w dniach 8-9 czerwca 2017 r. na grupie 1100 respondentów.

Media spekulują o rekonstrukcji rządu, PiS jednak temu zaprzecza. - Kongres PiS będzie się wiązał z prezentacją programu. Z całą pewnością nie będziemy mówić o polityce kadrowej rządu - zadeklarowała była już rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Sadurska.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (202)