PO uderza spotem w referendum. "Hipokryci z PiS"
Platforma Obywatelska odpowiada na deklarację Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS zapowiedział, że jedno z pytań w referendum będzie dotyczyło "wyprzedaży państwowych przedsiębiorstw". PO wypomina PiS m.in. sprzedaż stacji Lotosu Węgrom. - Wyprzedali majątek narodowy za bezcen, a teraz pytają Polaków o zgodę - przekonuje PO w najnowszym spocie.
W referendum, które ma odbyć się tego samego dnia, co wybory parlamentarne, PiS początkowo chciało pytać jedynie o relokację migrantów. Teraz pojawiają się informacje, że pytań będzie więcej.
"Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?" - tak będzie brzmiała jedno z pytań, które ujawnił wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Do "promocji" tego pytania rzuciła się Telewizja Polska, która w w piątkowych "Wiadomościach" poświęciła dwa materiały prywatyzacji za czasów rządów PO-PSL.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uderza w rządzących. "Pisowcy walczą o pozostanie na wolności"
PO odpowiada. "Hipokryci z PiS"
Platforma Obywatelska postanowiła nagrać odpowiedź na propozycję Jarosława Kaczyńskiego. - Hipokryci z PiS chcą pytać Polaków o wyprzedaż polskich przedsiębiorstw - mówi lektor w spocie.
- Oddali Węgrom za bezcen polskie stacje benzynowe. Saudyjczykom za bezcen oddali udziały w strategicznej rafinerii gdańskiej - wskazuje PO.
Chodzi o przejęcie stacji Lotos przez węgierski MOL oraz 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej saudyjskiemu koncernowi Aramco. Na opublikowanym filmie nie zabrakło fragmentów, jak Władimir Putin ściska rękę saudyjskiego przywódcy.
W spocie pojawiło się także stare nagranie Donalda Tuska, gdy krytykował te transakcje. - Wszyscy pewnie myślicie, tak jak większość ludzi, że Arabowie robią najlepsze interesy na swoich polach naftowych. Nie. Zrobili najlepszy interes na Polsce przez tych durniów z PiS - mówił lider PO.
- Wyprzedali majątek narodowy za bezcen, a teraz pytają Polaków o zgodę - grzmi lektor. - Dość kłamstwa, dość oszustwa, dość PiS - podkreśla.
Sprzedaż aktywów wiąże się z fuzją PKN Orlen z Lotosem. Zgodnie z wymogami antymonopolowymi Komisji Europejskiej Orlen musiał wydzielić część majątku na rzecz zewnętrznych firm. W ten sposób węgierski MOL przejął 417 stacji Lotosu, a Saudi Aramco kupiło 30 proc. akcji rafinerii w Gdańsku.
Czytaj więcej: