Nieoficjalne informacje o ministrach. Lista nazwisk

W poniedziałek odbędzie się zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego. Wiadomo, że będzie w nim więcej kobiet niż obecnie oraz mniej "pierwszoplanowych polityków". Kto może zostać nowym ministrem? Na giełdzie nazwisk pojawia się kilka osób.

Prezydent powierzył  misję utworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu
Prezydent powierzył misję utworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu
Źródło zdjęć: © East News | Jacek Dominski/REPORTER
Paweł Buczkowski

27.11.2023 | aktual.: 27.11.2023 11:21

Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego ma się odbyć w poniedziałek o godz. 16.30. W odróżnieniu od przyszłego rządu Donalda Tuska, nazwiska z gabinetu Morawieckiego są owiane tajemnicą. Wiadomo jedynie, że nie będzie w nim większości ministrów, którzy są w obecnym rządzie Morawieckiego. W piątek sam premier przekazał w rozmowie z portalem Salon24.pl, że nowy rząd będzie "znacząco mniejszy, polityczno-ekspercki" oraz, że "będzie w nim duża liczba kobiet".

W rządzie nie będzie na pewno Przemysława Czarnka czy Jacka Sasina. Do rządu nie wybierał się Mariusz Błaszczak, ale w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że być może jednak się w nim znajdzie.

- Wszyscy, którzy dostali propozycję od premiera, przyjęli ją. Znam dużą część tego składu. Nie będzie tam pierwszoplanowych polityków. Od samego początku było takie założenie - powiedział w niedzielę na antenie telewizji Polsat News Adam Bielan z Partii Republikańskiej.

Jako pierwszą chętną do wejścia do rządu Business Insider Polska wymieniał Marzenę Małek, obecną dyrektor generalną Ministerstwa Aktywów Państwowych, która ma zastąpić właśnie Jacka Sasina.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W poniedziałek "Rzeczpospolita" podała, że "do stanowiska minister klimatu i środowiska jest typowana Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, obecnie pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej." Ma zastąpić Annę Moskwę.

Ale do tego samego resortu jest typowana także posłanka PiS Małgorzata Golińska - podaje Onet. Obecnie jest wiceministrem w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

W rządzie ma pozostać Olga Semeniuk-Patkowska, ale awansuje ze stanowiska wiceministra w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Z informacji Onetu wynika, że ma zostać nową minister funduszy i polityki regionalnej. Obecnym szefem tego resortu jest Grzegorz Puda.

Obecna wiceminister rolnictwa Anna Gembicka ma zaś zostać szefową tego resortu - podaje Onet. Na tym stanowisku zastąpi Roberta Telusa.

Onet podaje również, że obecny rzecznik rządu Piotr Müller, w nowym gabinecie Morawieckiego ma być ministrem nauki.

Michał Woś lub Marcin Warchoł z Suwerennej Polski mogą zastąpić Zbigniewa Ziobro na stanowisku ministra sprawiedliwości - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Rząd na dwa tygodnie

Od momentu zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego, będzie on miał dwa tygodnie na uzyskanie większości w Sejmie. Większych szans na to nie ma. Premier próbował zapraszać polityków Trzeciej Drogi, Lewicy i Konfederacji na rozmowy w sprawie budowy "koalicji polskich spraw". Z zaproszenia skorzystała tylko część Konfederacji, ale tylko po to, żeby powiedzieć Morawieckiemu o problemach polskich przewoźników, blokujących drogi dojazdowe do granicy z Ukrainą.

Po dwóch tygodniach Sejm powierzy misję tworzenia rządu Donaldowi Tuskowi.

Czytaj także:

Źródło: Onet, "Rzeczpospolita"

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Olga Semeniukmateusz morawieckirząd
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (810)