Trwa ładowanie...

Wpadka wiceminister. Prawda okazała się inna

W trakcie dyskusji o odpadach w związku z pożarem składowiska w Zielonej Górze, wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska mówiła o polityce śmieciowej. Pochwaliła Chełm, że w porównaniu do Warszawy, nie podnosi opłat za wywóz odpadów. Problem tylko w tym, że to nieprawda.

Olga Semeniuk w TVN24Olga Semeniuk w TVN24Źródło: TVN24
d4aqvlc
d4aqvlc

W programie "Kawa na ławę" jednym z omawianych przez polityków tematów był pożar składowiska w Zielonej Górze, gdzie płoną toksyczne odpady. Pod znakiem zapytania pozostaje, dlaczego hala nie została opróżniona ze śmieci, choć przez tyle lat mieszkańcy zgłaszali problemy.

Katarzyna Kotula z Lewicy oskarżała PiS o to, że jest "bezradny w starciu z mafią śmieciową", a Joanna Mucha z Polski 2050 przekonywała o potrzebie systemowego rozwiązania sprawy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Małżeństwo na jednej liście PiS? Wiceminister aż się roześmiała

Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta bronił z kolei, że to problem nie tylko Polski, ale także innych krajów Unii Europejskich, zwłaszcza z dawnego bloku wschodniego.

d4aqvlc

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk-Patkowska z kolei wskazywała na potrzebę dobrej polityki śmieciowej i niskich opłat za ich wywóz. - To są gigantyczne środki finansowe, za które płacą obywatele. Podwyższanie tych opłat nie ma miejsca np. w Chełmie, ale za to w Warszawie opłata za wywóz tych śmieci jest duża - powiedziała.

Semeniuk skłamała

Dlaczego podano przykład akurat Chełma w województwie lubelskim? Zapewne dlatego, że rządzi nim prezydent Jakub Banaszek, powiązany z Prawem i Sprawiedliwością. Problem tylko w tym, że Semeniuk skłamała.

Jeszcze do końca 2022 roku mieszkańcy Chełma płacili 10,90 zł od osoby za wywóz śmieci. Koszty jednak rosły i przyjmując budżet na 2023 rok radni przyjęli także uchwałę dotyczącą opłat za wywóz śmieci. Stawka za wywóz odpadów segregowanych w Chełmie wzrosła do 19 zł od osoby.

d4aqvlc

Miasto zapewnia, że i tak dopłaca do wywozu śmieci. Zdaniem władz urealnienie opłat wymagałoby podniesienia ich do nawet 29 zł.

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4aqvlc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aqvlc
Więcej tematów