Trwa ładowanie...

Odnaleziono głowicę rakiety, która spadła pod Bydgoszczą

Odnaleziono głowicę rakiety, która spadła w lesie pod Bydgoszczą - poinformował szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Podkreślił, że jest zbudowana "zgodnie z rosyjską myślą technologiczną".

Służby podczas poszukiwania rakietySłużby podczas poszukiwania rakietyŹródło: PAP
dduzp4i
dduzp4i

- Jeśli chodzi o głowicę - została odnaleziona, jest badana przez odpowiednie instytucje. Jest szczególna, bo jest zbudowana z betonu - powiedział w rozmowie z RMF FM Paweł Szrot.

- Zakładam, że w takiej formie została zamontowana na tej rakiecie, żeby ten starszy model mógł dezorientować ukraińską obronę przeciwlotniczą - dodał szef gabinetu prezydenta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Władza jest chwiejna". Była oficer kontrwywiadu nie ma złudzeń

Zaznaczył, że w głowicy nie było materiału wybuchowego. - Ta rakieta nie może lecieć nieobciążona głowicą, więc ktoś tam zamontował taki szczyt rosyjskiej myśli technologicznej - mówił.

dduzp4i

Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą

Rosyjska rakieta Ch-55 spadła w Zamościu obok Bydgoszczy w połowie grudnia, a została znaleziona kilka miesięcy później. Śledztwo przejęła w tej sprawie Prokuratura Krajowa.

Wokół sprawy jest wiele kontrowersji. Przede wszystkim, służby poszukiwały jej przez kilka miesięcy. Dodatkowo minister Mariusz Błaszczak przekonuje, że wojsko otrzymało informację od Ukraińców o lecącym w stronę Polski "obiekcie, który może być rakietą", ale dowództwo operacyjne nie przekazało tego szefowi resortu.

Informacja przez kilka miesięcy nie trafiła także do najważniejszych osób w państwie. Premier Mateusz Morawiecki sam przyznał, że o obiekcie dowiedział się dopiero pod koniec kwietnia - ponad cztery miesiące po tym, jak rakieta spadła w Polsce.

dduzp4i

Kontrolę w sprawie możliwych nieprawidłowości i błędów proceduralnych wszczęła Najwyższa Izba Kontroli. Prezes Marian Banaś wskazywał, że gdyby pocisk przenosił broń nuklearną, to "Pół Polski by nie było".

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dduzp4i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dduzp4i
Więcej tematów