Trwa ładowanie...

Nowe prawo małżeńskie w Polsce. 62 proc. mówi twardo "nie"

Nie tylko prawnicy złapali się za głowy, gdy lider rosnącej w sondażach poparcia Konfederacji wyszedł z pomysłem wprowadzenia w Polsce "nierozerwalnego małżeństwa". Wyniki badania opinii Polaków to ostrzeżenie dla tej partii.

Na zdjęciu Sławomir MentzenNa zdjęciu Sławomir MentzenŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d31829t
d31829t

Pomysł ogłosił światu Sławomir Mentzen, lider Konfederacji. W trakcie udzielania wywiadu w Radiu Zet przedstawił więcej szczegółów oraz wyłożył swoje motywacje - Mentzen chce zmiany całego prawa w kraju, bo sam chciałby zawrzeć ze swoją żoną ślub, który byłby "nierozerwalny" - tak, jak z definicji nierozerwalne jest małżeństwo kościelne.

- Chciałbym, żeby państwo dało mi taką możliwość. To jest zwiększenie możliwości wyboru. Jest to propozycja wolnościowa - stwierdził Sławomir Mentzen, mówiąc o małżeństwie nierozerwalnym.

Prawnicy szybko zajęli stanowisko: takiego prawa nie da się wprowadzić w Polsce. Nie pozwala na to nie tylko Konstytucja RP, ale i Europejska Karta Praw Podstawowych. W nich bowiem mowa o tym, że człowiek ma wolność wyboru - podkreślają eksperci. Co jednak o samym pomyśle mówią Polacy? Zapytaliśmy.

d31829t

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zakpiła z Mentzena. Posłanka Lewicy nawiązała do jego "niepamięci"

Polacy ocenili pomysł na "nierozerwalne małżeństwa"

Z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna jasno wynika, że 62 proc. "zdecydowanie negatywnie" i "raczej negatywnie" ocenia pomysł zmiany prawa i wprowadzenia w Polsce "nierozerwalnego małżeństwa".

Zaledwie 3 proc. oceniło taki model małżeństwa za "zdecydowanie pozytywny" pomysł, a 9 proc. oceniło go "raczej pozytywnie". Jednocześnie 26 proc. zapytanych nie miało opinii na ten temat*.

d31829t

Sławomir Mentzen: ja jestem leniwym lobbystą

Warto w tym kontekście przypomnieć głośny wywiad Wirtualnej Polski z Mentzenem. To w nim polityk bardzo często zasłaniał się niepamięcią, a kiedy już wyraził swoje zdanie, to wywołało ono burzę w mediach społecznościowych.

*Badanie dla Wirtualnej Polski zostało zrealizowane przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna 31 marca - 3 kwietnia 2023 r. Badanie wykonano metodą CAWI na próbie 1047 osób w wieku 18+.

d31829t

Zobacz także inne badania WP:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d31829t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31829t
Więcej tematów