Nowe prawo małżeńskie w Polsce. 62 proc. mówi twardo "nie"
Nie tylko prawnicy złapali się za głowy, gdy lider rosnącej w sondażach poparcia Konfederacji wyszedł z pomysłem wprowadzenia w Polsce "nierozerwalnego małżeństwa". Wyniki badania opinii Polaków to ostrzeżenie dla tej partii.
Pomysł ogłosił światu Sławomir Mentzen, lider Konfederacji. W trakcie udzielania wywiadu w Radiu Zet przedstawił więcej szczegółów oraz wyłożył swoje motywacje - Mentzen chce zmiany całego prawa w kraju, bo sam chciałby zawrzeć ze swoją żoną ślub, który byłby "nierozerwalny" - tak, jak z definicji nierozerwalne jest małżeństwo kościelne.
- Chciałbym, żeby państwo dało mi taką możliwość. To jest zwiększenie możliwości wyboru. Jest to propozycja wolnościowa - stwierdził Sławomir Mentzen, mówiąc o małżeństwie nierozerwalnym.
Prawnicy szybko zajęli stanowisko: takiego prawa nie da się wprowadzić w Polsce. Nie pozwala na to nie tylko Konstytucja RP, ale i Europejska Karta Praw Podstawowych. W nich bowiem mowa o tym, że człowiek ma wolność wyboru - podkreślają eksperci. Co jednak o samym pomyśle mówią Polacy? Zapytaliśmy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy ocenili pomysł na "nierozerwalne małżeństwa"
Z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna jasno wynika, że 62 proc. "zdecydowanie negatywnie" i "raczej negatywnie" ocenia pomysł zmiany prawa i wprowadzenia w Polsce "nierozerwalnego małżeństwa".
Zaledwie 3 proc. oceniło taki model małżeństwa za "zdecydowanie pozytywny" pomysł, a 9 proc. oceniło go "raczej pozytywnie". Jednocześnie 26 proc. zapytanych nie miało opinii na ten temat*.
Czytaj także: "Mentzen? Stał się memem". Kpiny z lidera Konfederacji
Sama Konfederacja, jak wspomnieliśmy już na początku, w ostatnim czasie notuje coraz wyższe poparcie wśród wyborców. Sondaże dają jej nawet ok. 10 proc. głosów. W tym momencie Konfederacja stała się trzecią siłą polityczną w kraju - po PiS i Koalicji Obywatelskiej.
Sławomir Mentzen: ja jestem leniwym lobbystą
Warto w tym kontekście przypomnieć głośny wywiad Wirtualnej Polski z Mentzenem. To w nim polityk bardzo często zasłaniał się niepamięcią, a kiedy już wyraził swoje zdanie, to wywołało ono burzę w mediach społecznościowych.
*Badanie dla Wirtualnej Polski zostało zrealizowane przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna 31 marca - 3 kwietnia 2023 r. Badanie wykonano metodą CAWI na próbie 1047 osób w wieku 18+.
Zobacz także inne badania WP: