Nowy zakaz dla nastolatków? 81 proc. Polaków jest na "tak"
Zdecydowana większość ankietowanych - w badaniu przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski - opowiedziała się za kontrowersyjnym rozwiązaniem, którego celem miałoby być zmniejszenie skali przemocy wśród młodzieży. W ostatnim czasie w internecie pojawiło się dużo filmików ukazujących skalę agresji wśród nastolatków i jej tragiczne konsekwencje.
25.03.2023 | aktual.: 31.03.2023 16:17
I tak 80 proc. ankietowanych dla Wirtualnej Polski słyszało o zamieszczaniu w sieci tego typu nagrań. Nie spotkał się z tym co piąty uczestnik badania Ariadny dla WP.
Jedno pobicie zakończyło się śmiercią 16-letniego Eryka w Zamościu. O tym tragicznym zdarzeniu słyszało 75 proc. respondentów (przy 25 proc. wskazań przeciwnych).
Nowe badanie WP. Przemoc wśród nastolatków
W badaniu zapytaliśmy o samo zjawisko przemocy wśród młodzieży. Niemal dwie trzecie ankietowanych (65 proc.) zgodziło się ze stwierdzeniem, że liczba aktów przemocy i agresji wśród polskiej młodzieży wzrosła. 17 proc. uznało, że ta liczba się nie zmieniła, a 4 proc. jest zdania, że wręcz zmniejszyła się.
Filmiki w sieci nakręcają spiralę nienawiści?
W następnym pytaniu Polacy wyrazili swoje zdanie na temat czy zamieszczanie nagrań z pobicia lub dręczenia rówieśników przyczynia się do wzrostu liczby aktów przemocy i agresji wśród młodzieży.
Twierdząco odpowiedziało 65 proc. uczestników badania (na co składa się 32 proc. deklaracji "zdecydowanie tak" i 33 proc. odpowiedzi "raczej tak"). Przeciwną opinię wyraziło 17 proc. ankietowanych (13 proc. "raczej nie" oraz zaledwie 4 proc. "zdecydowanie nie"). 18 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.
Polacy o zakazie dla nastolatków. 81 proc. na "tak"
Wyniki nie pozostawiają wielu wątpliwości. Stąd nasze kolejne pytanie - tym razem o rozwiązanie, które jako pierwsza wprowadza Francja. Chodzi o zakaz zakładania kont w mediach społecznościowych dla dzieci poniżej 13 lat - a do 15. roku życia tylko za zgodą rodziców.
Za wprowadzeniem takich przepisów w Polsce opowiedziało się aż 81 proc. uczestników badania na panelu Ariadna dla WP. Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 54. proc. respondentów, a "raczej tak" 27 proc.
Przeciwko nowym restrykcjom jest 10 proc. ankietowany osób (przy 6 proc. wskazań "raczej nie" i 4 proc. "zdecydowanie nie"), a 9 proc. wybrało odpowiedź: "trudno powiedzieć".
O przepisach, które wprowadziła Francja, wspomniała niedawno wiceminister rodziny Barbara Socha. - We Francji ostatnio pojawiło się pojęcie "dojrzałości cyfrowej" i inicjatywa, aby w ogóle ograniczyć dzieciom dostęp do mediów społecznościowych (...). To pokazuje pewne dojrzewanie społeczeństw, rządów i rodziców, że pewne regulacje czy zasady są potrzebne - stwierdziła.
Uczestników badania zapytaliśmy więc również o to, czy takie przepisy przyczyniłyby się do zmniejszenia liczby aktów wśród młodzieży. Według 58 proc. ankietowanych zakaz przyniósłby oczekiwany efekt (23 proc. odpowiedzi "zdecydowanie tak" i 35 proc. "raczej tak").
Przeciwnego zdania jest 21 proc. - przy 14 proc. z zastrzeżeniem "raczej nie" i 7 proc. odpowiedzi "zdecydowanie nie". Opinii na ten temat nie miało 21 proc.
Badanie dla Wirtualnej Polski na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna przeprowadzono w dniach 17-20 marca 2023 r. metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1045 pełnoletnich Polaków.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ