Znany polityk znika z list KO. Mamy potwierdzenie
Spora zmiana na pomorskich listach Platformy Obywatelskiej. Do Sejmu nie będzie kandydować poseł Sławomir Neumann, który był wieloletnim liderem partii w regionie. Polityk potwierdził to w rozmowie z Wirtualną Polską.
W środę Koalicja Obywatelska prezentuje listy wyborcze. Były wiceminister zdrowia oraz szef klubu PO Sławomir Neumann nie będzie kandydować. Wcześniej był liderem listy w okręgu gdańskim jako wieloletni lider PO w województwie pomorskim. Polityk potwierdził tę informację w rozmowie z Wirtualną Polską.
Listy KO. Neumann nie kandyduje
- Tak jest - mówi nam Sławomir Neumann pytany o brak miejsca na liście. - Do końca tej kadencji wypełnię mandat. Jestem w PO, robię kampanię, ale plany zawodowe mam inne. W listopadzie chętnie je ujawnię - dodaje.
- Wszystkie ręce na pokład. Te wybory trzeba wygrać. Żeby nie było wątpliwości: nie wydarzyło się nic, co byłoby dramatem - podkreśla Sławomir Neumann.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak nieoficjalnie słyszymy, władze regionalne PO rekomendowały uwzględnienie Sławomira Neumanna na gdańskiej liście. Ostateczną decyzję podjęły władze krajowe partii.
Liderką listy KO w okręgu gdańskim będzie posłanka Agnieszka Pomaska. Ponadto mają na niej się znaleźć obecni posłowie z tego okręgu: Piotr Adamowicz (miejsce czwarte), Małgorzata Chmiel (miejsce piąte) Jerzy Borowczak (miejsce ósme) i Jarosław Wałęsa (ostatnie miejsce).
Prezydent Sopotu na liście PO
Kandydować ma również prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Samorządowiec dostał drugie miejsce na liście. To niejedyny przedstawiciel samorządowców na gdańskiej liście PO. Z trzeciego miejsca kandydować ma Magdalena Kołodziejczak - wójt gminy Pruszcz Gdański, a z miejsca siódmego Patryk Gabriel - członek zarządu powiatu starogardzkiego.
Z miejsca piętnastego kandydować będzie gdański radny Przemysław Ryś, a z miejsca dwudziestego drugiego Kinga Borusewicz - radna sejmiku oraz córka Bogdana Borusewicza, wicemarszałka Senatu i współtwórcy strajku w Stoczni Gdańskiej w Sierpniu 1980.
Ponadto na liście KO w okręgu gdańskim znajdą się Małgorzata Rybicka - działaczka na rzecz osób z autyzmem, aktywistka katolicka (współorganizatorka protestów przed gdańską kurią) oraz żona zmarłego w katastrofie smoleńskiej Arkadiusza Rybickiego (i bratowa Sławomira Rybickiego, senatora KO z okręgu gdyńskiego), a także Paulina Filipowicz - psycholożka i aktywistka działająca na rzecz prewencji suicydalnej.
Nowacka liderką w Gdyni
Liderką listy KO w okręgu gdyńsko-słupskim jest Barbara Nowacka - przewodnicząca Inicjatywy Polskiej. W poprzednich wyborach miała najwięcej głosów w okręgu (ponad 88 tys., drugi po niej w okręgu był Marcin Horała z PiS, który miał ponad 86 tys. głosów).
Z obecnych posłów wystartują również Zbigniew Konwiński (miejsce drugie), Henryka Krzywonos-Strycharska (miejsce trzecie), Kazimierz Plocke (miejsce szóste) oraz Tadeusz Aziewicz (miejsce ósme).
Już wcześniej wiadome było, że Stanisław Lamczyk będzie chciał wrócić z Senatu do Sejmu. Wystartuje z miejsca dziesiątego. W jego kaszubskim okręgu senackim o mandat powalczy Anna Górska z Lewicy w ramach paktu senackiego. W pozostałych pomorskich okręgach senackich senatorowie PO Bogdan Borusewicz, Ryszard Świslki, Sławomir Rybicki, Kazimierz Kleina i Leszek Czarnobaj będą ubiegać się o reelekcję.
Były piłkarz Arki Gdynia
Na liście KO w okręgu gdyńsko-słupskim znajdą się również radny Wejherowa Marek Budnik (miejsce czwarte), radna sejmiku Danuta Wawrowska (miejsce piąte), Izabela Mielewczyk (miejsce siódme), radna powiatu chojnickiego Bożena Stępień (miejsce dziewiąte).
Jednym z pierwszych nazwisk ogłoszonych w środę rano przez Donalda Tuska był Rafał Siemaszko - były piłkarz Arki Gdynia, który wystartuje z miejsca jedenastego.
Rafał Mrowicki, dziennikarz Wirtualnej Polski
Napisz do autora: rafal.mrowicki@grupawp.pl