Trwa ładowanie...

Ekshumacje smoleńskie. Polska naruszyła art. 8 Konwencji Praw Człowieka, jest prawomocny wyrok

Polska nie odwołała się od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł, że naruszono art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Chodzi o ekshumację Arkadiusza Rybickiego i Leszka Solskiego. Teraz państwo polskie ma zapłacić 16 tys. euro odszkodowania skarżącym rodzinom.

Ekshumacje smoleńskie. Polska naruszyła art. 8 Konwencji Praw Człowieka, jest prawomocny wyrokŹródło: PAP
d340szj
d340szj

- Gdyby Polska odwołała się od wyroku, który zapadł 20 września ubiegłego roku przed ETPCz w Strasburgu, nie zyskałby on statusu prawomocnego - tłumaczy mec. Tomasz Snarski cytowany przez "Dziennik Bałtycki". Prawnik udzielał stałej pomocy prawnej Małgorzacie Rybickiej i Ewie Solskiej, wdowom po Aramie Rybickim i Leszku Solskim.

Przypomnijmy: we wrześniu Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że Polska naruszyła art. 8 Konwencji Praw Człowieka.Wyrok dotyczył ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej bez zgody rodzin. Zgodnie z wspomnianym artykułem, "każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego".

Wszystko zaczęło się od tego, że w październiku 2016 r. prokurator prowadzący postępowanie w sprawie katastrofy smoleńskiej postanowił powołać zespół biegłych w celu przeprowadzenia autopsji ciał ofiar tej katastrofy. Tym samym planowano dokonać ekshumacji 83 ofiar – ciała 9 ofiar zostały ekshumowane wcześniej, zaś w czterech przypadkach doszło do kremacji zwłok.

Wdowy po dwóch ofiarach katastrofy - Ewa Solska i Małgorzata Rybicka - nie chciały się zgodzić na ekshumacje i złożyły w tej sprawie skargę do Strasburga. Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał we wrześniu wypłatę po 16 tys. euro odszkodowania skarżącym rodzinom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d340szj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d340szj
Więcej tematów