Trwa ładowanie...
d2mzzro

Trybunał Praw Człowieka: przymusowe ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej niezgodne z Konwencją Praw Człowieka

Polska naruszyła art. 8 Konwencji Praw Człowieka - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok dotyczył ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej bez zgody rodzin. Wdowom po dwóch ofiarach katastrofy, które złożyły skargę w tej sprawie, Polska musi teraz wypłacić po 16 tys. euro.
Share
Wiele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej kategorycznie nie zgadzało się na ekshumację ich bliskich
Wiele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej kategorycznie nie zgadzało się na ekshumację ich bliskichŹródło: PAP, Fot: Adam Warżawa
d2mzzro

Polska, przeprowadzając bez zgody rodzin ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej, naruszyła artykuł 8. konwencji praw człowieka - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zgodnie z tym artykułem, "każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego".

W październiku 2016 r. prokurator prowadzący postępowanie w sprawie katastrofy smoleńskiej postanowił powołać zespół biegłych w celu przeprowadzenia autopsji ciał ofiar tej katastrofy. Badania miały służyć ustaleniu przyczyn zgonu, w szczególności pod kątem tego, czy doszło do niego w wyniku uderzenia samolotu o powierzchnię ziemi, czy może wskutek eksplozji materiałów wybuchowych na pokładzie. W tym celu miano dokonać ekshumacji 83 ofiar – ciała 9 ofiar zostały ekshumowane wcześniej, zaś w czterech przypadkach doszło do kremacji zwłok.

d2mzzro

Do Prokuratury Krajowej wpłynęły wówczas zażalenia, skargi i wnioski o uchylenie postanowień ws. ekshumacji. Prokuratura od początku stała jednak na stanowisku, że przepisy Kodeksu postępowania karnego nie przewidują możliwości złożenia zażalenia na decyzję o ekshumacjach. W konsekwencji prokuratura uznała zażalenie za niedopuszczalne.

Tu możesz zapoznać się z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Część rodzin ofiar odwołała się do Sądu Okręgowego w Warszawie od decyzji prokuratury. Postępowanie w tej sprawie jeszcze trwa. W rezultacie w kwietniu ub.r. wdowy po dwóch ofiarach katastrofy - Ewa Solska i Małgorzata Rybicka - złożyły skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

d2mzzro

"Skarżący sprzeciwiali się ekshumacji, pisali listy do prokuratora generalnego, składali zażalenia i domagali się nakazu sądowego, bezskutecznie. Prokurator odmówił przyjęcia zażaleń, uznając je za niedopuszczalne. Sądy cywilne odrzuciły wniosek o wydanie nakazu sądowego, stwierdzając, że prokurator miał obowiązek zgodnie z prawem krajowym nakazać przeprowadzenie sekcji zwłok w każdym przypadku podejrzanej śmierci, a jeśli zwłoki zostały już pochowane, nakazanie ekshumacji" - napisał wówczas Trybunał w komunikacie.

W swojej skardze do ETPC rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej zarzuciły polskim władzom złamanie dwóch przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka: art. 8, gwarantującego prawo do prywatności, oraz art. 13, zapewniającego prawo do skutecznego środka zaskarżenia. Rodziny reprezentowała przed ETPC Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

d2mzzro

Podziel się opinią

Share
d2mzzro
d2mzzro
Więcej tematów