Trwa ładowanie...
d27mtfg

Najnowszy sondaż. PiS nie ustępuje miejsca przeciwnikom

Wybory prezydenckie 2020 przed nami. Co, gdyby teraz miały odbyć się wybory parlamentarne? Poparcie dla kandydata na prezydenta nie idzie w parze z poparciem dla partii - wynika z najnowszego sondażu. Badanie potwierdza też, że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego nie musiałaby oddawać władzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najnowszy sondaż potwierdza wysokie poparcie dla PiS
Najnowszy sondaż potwierdza wysokie poparcie dla PiS (FORUM)
d27mtfg

Dziś żyjemy wyborami prezydenckimi, ale Platforma Obywatelska sprawdza też, jak jest oceniania jako partia. Z sondażu Kantar, który powstał na zlecenie PO, i do którego dotarła Wirtualna Polska, wynika, że wciąż ulubieńcem największej liczby Polaków jest PiS.

Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 41,1 proc. Polaków (wzrost o 1,8 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem). Koalicja Obywatelska może liczyć na 29,7 proc. poparcia (wzrost o 1,2 pkt. proc.). Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z wynikiem 10,3 proc. głosów (spadek o 2,7 pkt. proc.).

Poza podium znalazła się Konfederacja. Wskazało na nią 9,7 proc. respondentów (wzrost o 0,8 pkt. proc.). Jeszcze gorzej w sondażu wypadła Koalicja Polska, czyli PSL i Kukiz'15. Wybrało ją 8 proc. badanych (spadek o 1,4 pkt. proc.).

d27mtfg

Zobacz też: Koronawirus. Wybory 2020 r. Paweł Tanajno: nie podjąłem jeszcze decyzji o kandydowaniu

Porównując sondaże partyjne i prezydenckie, widać, że poparcie dla kandydata danej partii nie idzie w parze z poparciem dla ugrupowania. Na przykład deklarowane poparcie dla KO jest znacznie wyższe niż dla kandydata KO.

Wybory parlamentarne. Polacy zagłosują?

Większość Polaków chce wziąć udział w wyborach parlamentarnych. 62,2 proc. pytanych deklaruje, że na pewno zagłosuje, "raczej tak" - 25,8 proc. badanych.

d27mtfg

Odmiennego zdanie jest 8,6 proc. Polaków. Połowa tej grupy jest zdecydowana, a druga połowa wybrała opcję "raczej nie". 3,5 proc. respondentów nie umiało zająć stanowiska w sprawie.

Sondaż został przeprowadzony 14 maja, metodą CATI, na próbie 1000 Polaków.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d27mtfg

Podziel się opinią

Share

d27mtfg

d27mtfg
Więcej tematów