Trwa ładowanie...
d44ei8b

Najnowszy sondaż. PiS nie ustępuje miejsca przeciwnikom

Wybory prezydenckie 2020 przed nami. Co, gdyby teraz miały odbyć się wybory parlamentarne? Poparcie dla kandydata na prezydenta nie idzie w parze z poparciem dla partii - wynika z najnowszego sondażu. Badanie potwierdza też, że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego nie musiałaby oddawać władzy.
Share
Najnowszy sondaż potwierdza wysokie poparcie dla PiS
Najnowszy sondaż potwierdza wysokie poparcie dla PiSŹródło: FORUM
d44ei8b

Dziś żyjemy wyborami prezydenckimi, ale Platforma Obywatelska sprawdza też, jak jest oceniania jako partia. Z sondażu Kantar, który powstał na zlecenie PO, i do którego dotarła Wirtualna Polska, wynika, że wciąż ulubieńcem największej liczby Polaków jest PiS.

Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 41,1 proc. Polaków (wzrost o 1,8 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem). Koalicja Obywatelska może liczyć na 29,7 proc. poparcia (wzrost o 1,2 pkt. proc.). Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z wynikiem 10,3 proc. głosów (spadek o 2,7 pkt. proc.).

Poza podium znalazła się Konfederacja. Wskazało na nią 9,7 proc. respondentów (wzrost o 0,8 pkt. proc.). Jeszcze gorzej w sondażu wypadła Koalicja Polska, czyli PSL i Kukiz'15. Wybrało ją 8 proc. badanych (spadek o 1,4 pkt. proc.).

d44ei8b

Zobacz też: Koronawirus. Wybory 2020 r. Paweł Tanajno: nie podjąłem jeszcze decyzji o kandydowaniu

Porównując sondaże partyjne i prezydenckie, widać, że poparcie dla kandydata danej partii nie idzie w parze z poparciem dla ugrupowania. Na przykład deklarowane poparcie dla KO jest znacznie wyższe niż dla kandydata KO.

Wybory parlamentarne. Polacy zagłosują?

Większość Polaków chce wziąć udział w wyborach parlamentarnych. 62,2 proc. pytanych deklaruje, że na pewno zagłosuje, "raczej tak" - 25,8 proc. badanych.

d44ei8b

Odmiennego zdanie jest 8,6 proc. Polaków. Połowa tej grupy jest zdecydowana, a druga połowa wybrała opcję "raczej nie". 3,5 proc. respondentów nie umiało zająć stanowiska w sprawie.

Sondaż został przeprowadzony 14 maja, metodą CATI, na próbie 1000 Polaków.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d44ei8b

Podziel się opinią

Share
d44ei8b
d44ei8b
Więcej tematów