Trwa ładowanie...
d2qio03

Łukasz Szumowski i wniosek o wotum nieufności. 10 posłów nie głosowało

Po burzliwej debacie Sejm odrzucił wniosek Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Za odwołaniem szefa resortu zdrowia byli posłowie opozycji, ale wyniki głosowania pokazały, że nie wszyscy. Był też wyjątek po stronie obozu Prawa i Sprawiedliwości.
Share
Łukasz Szumowski i wniosek o wotum nieufności. Tak rozłożyły się głosy
Łukasz Szumowski i wniosek o wotum nieufności. Tak rozłożyły się głosyŹródło: PAP
d2qio03

Podczas nocnego głosowania za udzieleniem wotum nieufności ministrowi Łukaszowi Szumowskiemu opowiedziało się 213 posłów, a przeciw było 237 (łącznie 450 głosujących). Nie było głosów wstrzymujących się.

Wniosek ws. odwołania szefa resortu zdrowia poparło 130 posłów Koalicji Obywatelskiej, 49 z kluby Lewicy, 24 z klubu Koalicja Polska-PSL-Kukiz15, ale również dziewięciu parlamentarzystów z koła Konfederacji oraz Ryszard Galla - poseł niezrzeszony.

Przeciw wnioskowi o wotum nieufności wobec Szumowskiego było 234 posłów z klubu PiS. Wyniki głosowania wskazują jednak, że tak samo zagłosowało dwoje posłów KO: Magdalena Filiks i Tomasz Lenz oraz Stanisław Tyszka (PSL-Kukiz15).

d2qio03

Zobacz wideo: "Niepojęte". Drwiny PiS ze zdjęcia na profilu Donalda Tuska

W głosowaniu nie brało udziału 10 posłów, a połowa to politycy PSL-Kukiz'15. To Władysław Kosiniak-Kamysz, Jarosław Sachajko, Czesław Siekierski, Agnieszka Ścigaj i Zbigniew Ziejewski. Nie głosowało również dwóch posłów KO: Piotr Borys i Witold Zembaczyński oraz dwóch posłów Konfederacji: Konrad Berkowicz i Krzysztof Bosak.

Głosu ws. ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego nie oddał również poseł PiS Andrzej Sośnierz.

d2qio03

Wotum nieufności wobec Szumowskiego. Incydent podczas debaty

Podczas debaty przed głosowaniem ws. wotum nieufności dla ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego doszło do incydentu. Opozycja oskarżyła prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o nazwanie polityków "chamską hołotą". Barbara Nowacka z KO, która uzasadniała wniosek o wotum nieufności dla Szumowskiego, musiała przerwać wystąpienie. Obrady wznowiono po kilkunastu minutach.

- On wszedł składać kwiaty swojej matce i swojemu bratu, a inni nie mogli. A teraz śmie mnie wyzywać - dodała Nowacka. Po tych słowach prowadzący obrady Ryszard Terlecki znów na krótko wyłączył posłance mikrofon.

- Największy chyba zawód ostatnich miesięcy - tak Nowacka oceniła ministra Łukasza Szumowskiego. - Kiedy opadły maski zobaczyliśmy prawdziwą twarz rządu PiS. Twarz konfliktu interesów, korupcji i nieudacznictwa. Nie dał pan rady! - mówiła Nowacka.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2qio03

Podziel się opinią

Share
d2qio03
d2qio03
Więcej tematów