Trwa ładowanie...
d2k1dxy

Łukasz Szumowski i wotum nieufności wobec ministra. Jest decyzja Sejmu

Sejm zdecydował ws. Łukasza Szumowskiego i wotum nieufności wobec ministra zdrowia. Wniosek został odrzucony. Wyniki głosowania pokazują, że razem z klubem PiS głosowało dwóch posłów Koalicji Obywatelskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Łukasz Szumowski i wotum nieufności wobec ministra. Jest decyzja Sejmu
Łukasz Szumowski i wotum nieufności wobec ministra. Jest decyzja Sejmu (PAP)
d2k1dxy

Głosowało 450 posłów. Za było 213 parlamentarzystów, przeciw - 237. Z klubu PiS nie głosował Andrzej Sośnierz. Z kolei razem z klubem PiS głosowały dwie osoby z KO: Magdalena Filiks i Tomasz Lenz.

Podczas przemowy posłanki Barbary Nowackiej doszło do incydentu. Opozycja oskarżyła Jarosława Kaczyńskiego o nazwanie polityków "chamską hołotą".

Zobacz wideo: "Tajne sondaże PiS". Reakcja sztabu Trzaskowskiego

Łukasz Szumowski ostro w Sejmie. "Wasza wiedza warta jest funta kłaków"

- Żeby ocenić wasz wniosek wystarczy spojrzeć na przepisy. Jakość tego wniosku jest chyba wątpliwa, bo wasz ulubiony pan adwokat nie rzucił na niego okiem - tak wniosek opozycji ws. wotum nieufności ocenił minister Łukasz Szumowski.

d2k1dxy

- Nie oszczędzaliśmy na zdrowiu Polaków, mimo że poseł Borys Budka bał się, że zabraknie miejsca w szpitalach dla chorych na COVID-19. Może wolicie inny model? Może hiszpański albo włoski, gdzie decyzje się o tym, kto ma żyć a kto nie. Gratuluję Wam. Wszyscy się znacie, a wasza wiedza warta jest funta kłaków - dodał szef resortu zdrowia.

- To nie jest głosowanie za albo przeciw ministrowi zdrowia. To głosowanie za albo przeciw polityce hejtu i mowie nienawiści - podkreślił Szumowski.

Głos zabrał również premier Mateusz Morawiecki. - Macie kłopoty z faktami. To rzecz, którą wyraźnie zrozumiałem, gdy przeczytałem wasz wniosek, który jest pełen przeinaczeń i pełen kłamstw. Nie możecie patrzeć na to obiektywnie, bo byliście wtedy w centrum wydarzeń. Nigdy nie pracowaliście w trybie wojennym. W trybie, gdy każda decyzja może zaważyć o błędzie, który będzie kosztował życie setek tysięcy Polaków - tak szef polskiego rządu zwrócił się do opozycji.

Morawiecki oświadczył, że jest przekonany, że "Łukasz Szumowski będzie oceniony przez historię jako jeden z najlepszych ministrów zdrowia".

d2k1dxy

Prace w Sejmie. Wotum za wotum

We wtorek sejmowa komisja zdrowia wydała negatywną opinię ws. poselskiego wniosku KO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Przedstawicielka wnioskodawców Barbara Nowacka zarzucała szefowi resortu zdrowia m.in. nieprzygotowanie Polski, ministerstwa i polskiego społeczeństwa na pandemię koronawirusa.

W czwartek Mateusz Morawiecki wystąpił z prośbą o udzielenie jego rządowi wotum zaufania. - Prezydent zaproponował, żeby przeciąć ten festiwal, który państwo próbujecie urządzać, ten festiwal awantur i żeby po prostu powiedzieć: sprawdzam. Jeżeli macie wystarczającą liczbę głosów, to odwołajcie nas albo przestańcie jątrzyć, judzić, wymyślać tematy zastępcze - powiedział premier z sejmowej mównicy.

Ostatecznie przegłosowano wotum zaufania wobec rządu. 235 posłów była za. Przeciwko opowiedziało się 219 posłów. 2 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2k1dxy

Podziel się opinią

Share

d2k1dxy

d2k1dxy
Więcej tematów