Lech Wałęsa ważniejszy od Jarosława Kaczyńskiego. Zwycięstwo jest miażdżące
Z badania na panelu Ariadna przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski jasno wynika - to pierwszy przywódca „Solidarności” odgrywał najważniejszą rolę w opozycji antykomunistycznej w Polsce przed 1989 rokiem. Daleko znalazł się Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz.
04.09.2018 | aktual.: 04.09.2018 19:03
Od kilku lat na przełomie sierpnia i września - w okolicach rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych z 1980 roku - w Polsce odgrzewany jest temat: „Kto miał największe zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości”.
Żeby nie wdawać się w spekulacje, na panelu Ariadna oddaliśmy głos Polakom. Zapytaliśmy, kogo oni uważają, za osobę o największym znaczeniu i która z nich odegrała najważniejszą rolę w opozycji antykomunistycznej.
Niektóre z osób, które znalazły się w naszym zestawieniu wycofały się już z aktywnego życia politycznego (Adam Michnik)
.
Innych nie ma już wśród nas (śp. prezydent Lech Kaczyński, Tadeusz Mazowiecki i Jacek Kuroń)
.
Wreszcie zdecydowaliśmy się na umieszczenie w badaniu i takich polityków, którzy twierdzą, że wspomagali opozycję nie wydając wyroków skazujących. Teraz natomiast naprawiają to, co zrobili pozostali umieszczeni w badaniu (Stanisław Piotrowicz)
.
Każdy z ankietowanych mógł wskazać trzy najważniejsze - według siebie - osoby. Zdaniem uczestników badania bezapelacyjnym zwycięzcą jest Lecha Wałęsa (42 proc.). Jako drugi został wymieniony Jacek Kuroń 38 proc.), a trzeci Tadeusz Mazowiecki (33 proc.).
Daleko za tą trójką znalazł się prezes PiS Jarosław Kaczyński, a jeszcze niżej Antoni Macierewicz.
1 proc. badanych wymieniło Stanisława Piotrowicza. I to nie zwycięstwo Wałęsy, a ten procent zdobyty przez prokuratora stanu wojennego, a obecnie twarzy PiS w zmianach polskiego sądownictwa, jest chyba największym zaskoczeniem.
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 31 sierpnia-3 września 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1073). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.