Stanisław Piotrowicz
Miejsce urodzenia: | Bochnia |
Stanisław Piotrowicz jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, politykiem i prawnikiem, senatorem (2005–2011) oraz posłem na Sejm od 2011 roku. Był też sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera.
Stanisław Piotrowicz – kariera
Stanisław Piotrowicz urodził się w Bochni w 1952 roku, studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Początkowo pracował w Prokuraturze w Dębicy, następnie w Krośnie, gdzie zajmował się pracą śledczą. Przez wiele lat stał na czele Prokuratury Rejonowej w Krośnie, od 2005 pełnił funkcję Senatora RP, a w 2007 roku został Sekretarzem Stanu w KPRM.
Stanisław Piotrowicz przewodniczył Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, działał też jako członek Krajowej Rady Sądownictwa. Od 2011 roku posiada mandat poselski, był członkiem Krajowej Rady Prokuratory, aktywnie działał podczas kryzysu wywołanego kwestią Trybunału Konstytucyjnego w 2015 i 2016 roku.
Podczas pełnienia funkcji posła VII kadencji Sejmu należał do kilku zespołów parlamentarnych, m.in. był wiceprzewodniczącym Zespołu ds. Zbadania Przyczyny Katastrofy Smoleńskiej TU-154 M z dnia 10 kwietnia 2010 r., członkiem Parlamentarnego Zespołu na rzecz Ochrony Życia i Rodziny, Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej, Zespołu ds. Obrony Wolności Słowa czy Zespołu ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa.
Od 2015 roku Stanisław Piotrowicz należy do Komisji Ustawodawczej, a od 2016 roku do następujących biletarnych Grup Parlamentarnych: Polsko-Chińskiej, Polsko-Gruzińskiej, Polsko-Japońskiej i Polsko-Słoweńskiej.
Gdy w latach 1994–2002 należał do Sądu Dyscyplinarnego dla Prokuratorów przy Prokuraturze Generalnej, Stanisław Piotrowicz brał udział w postępowaniu dotyczącym molestowania małoletnich, którego dopuścił się proboszcz parafii w Tylawie. W 2001 roku Piotrowicz ogłosił na konferencji prasowej, że śledztwo zostało umorzone, przez co stało się o nim głośno w mediach. Ostatecznie ksiądz został prawomocnie skazany w 2004 roku.
Stanisław Piotrowicz – działalność charytatywna
Stanisław Piotrowicz angażuje się w działania charytatywne, kierując Towarzystwem Pomocy im. Św. Brata Alberta w Krośnie. W 1993 roku zainicjował powstanie „Kuchni dla ubogich”, a w wyniku działań Towarzystwa w 1999 roku w Krośnie otwarto schronisko dla bezdomnych. Piotrowicz corocznie obejmuje patronatem międzynarodowe turnieje Pro-Familia CUP w tenisie stołowym i piłce siatkowej, a także bierze udział w takich akcjach charytatywnych jak "Tornister pełen uśmiechu".
Stanisław Piotrowicz – życie prywatne
Stanisław Piotrowicz mieszka w Krośnie, ma żonę i trójkę dzieci, należy do Rady Społecznej Archidiecezji Przemyskiej, w 2011 roku otrzymał medal „Pro Ecclesia Premisliensi”. Jest komentatorem dla TV Trwam i Radia Maryja. W 1983 roku otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi za jego zasługi w pracy zawodowej oraz działalności społecznej.
Komentarze