Kto utworzy rząd? Nowy sondaż pokazuje duży problem
Zjednoczona Prawica wygrywa, ale traci wyborców i musi szukać koalicjanta - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. To sygnał alarmowy dla Jarosława Kaczyńskiego, ale i Donalda Tuska. Przy takich wynikach żaden nie będzie rządzić samodzielnie. Wyborców traci też Konfederacja, a zyskuje Lewica.
Daty wyborów parlamentarnych jeszcze nie ma, ale kampania wyborcza - mimo że nieformalna - trwa w najlepsze. Wzajemne oskarżenia, cięte riposty, licytacja, kto kogo bardziej "zaorał" to polityczne zagrywki każdego dnia. Koniec lata i jesień zapowiadają ogromne emocje, a wyniki kolejnych sondaży w żaden sposób nie uspokajają polityków ani ekipy rządzącej, ani opozycji.
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski - ani Zjednoczona Prawica, ani Koalicja Obywatelska nie są bliskie samodzielnego rządzenia. Dla liderów to jasny sygnał alarmowy, że jesienne wybory mogą nie dać rozstrzygnięcia.
Tym bardziej, że w stosunku do badania z początku lipca - i Jarosław Kaczyński, i Donald Tusk stracili wyborców. Skok w poparciu zaliczyła Lewica, a sondażowy spadek to problem Konfederacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przecieki ws. planu PiS. "Nie wiem, czy można robić coś mocniejszego"
Nowy sondaż partyjny dla WP. PiS prowadzi
Według najnowszego badania United Surveys dla Wirtualnej Polski PiS może liczyć na 32,9 proc. głosów. Koalicję Obywatelską popiera 28,1 proc. ankietowanych, a Konfederację - 13,2 proc.
Dla tych trzech ugrupowań takie wyniki oznaczają spadki. W stosunku do sondażu przeprowadzonego w dniach 7-9 lipca wszyscy z podium stracili. Zjednoczona Prawica miała wówczas 0,5 pkt proc. więcej, Koalicja Obywatelska - 0,4 pkt proc. więcej, a Konfederacja - 1,3 pkt proc. więcej.
Według najnowszego badania do Sejmu dostałyby się jeszcze koalicja Trzecia Droga z udziałem Polski 2050 i PSL (10,6 proc.) oraz Lewica i Partia Razem (8,8 proc.).
Trzecia Droga również zalicza po miesiącu nieznaczny spadek (o 0,4 pkt proc.). Zyskała za to Lewica - ma aż 1,9 pkt. proc. więcej.
Progu wyborczego nie przekracza AgroUnia, którą popiera 0,6 proc. badanych. Z kolei 5,8 proc. ankietowanych na pytanie o poparcie jakiegoś ugrupowania stwierdziło: "nie wiem / trudno powiedzieć".
Wybory 2023. Podział mandatów w nowym Sejmie
Na podstawie wyników sondażu prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadził dla Wirtualnej Polski prognozę podziału mandatów. To kluczowe, by zrozumieć, jak daleko główne partie są od pełnej wygranej.
Według prognozy PiS może liczyć na 177 posłów w nowym Sejmie. To znacznie mniej niż przed czterema laty, kiedy zdobył 235 mandatów. Koalicja Obywatelska zdobyłaby 148 mandatów. To nieco więcej niż w poprzednich wyborach, kiedy uzyskała 134 mandaty.
Najwięcej zyskuje jednak Konfederacja, która - gdyby zdobyła 13,2 proc. głosów - miałaby 59 mandatów w nowym Sejmie. Cztery lata temu zdobyła ich tyko 11.
Koalicja Trzecia Droga - Polska 2050 i PSL mogłaby liczyć na 43 mandaty, a Lewica na 32. Jeden mandat przypadnie mniejszości niemieckiej.
Kto będzie rządzić w nowym Sejmie?
Takie wyniki podziału mandatów oznaczają, że PiS nie zdobędzie samodzielnie większości w Sejmie liczącym 460 posłów. Ale opozycja demokratyczna również nie ma się z czego cieszyć, bo suma mandatów KO, Trzeciej Drogi i Lewicy wynosi 223, a to również o osiem za mało, żeby swobodnie rządzić.
Konfederacja i PiS wprawdzie stanowczo zaprzeczają ewentualnej koalicji obu ugrupowań po wyborach, ale gdyby jednak do tego doszło, uzyskana w ten sposób większość byłaby bardzo krucha. Oba ugrupowania miałyby w sumie 236 głosów, czyli zaledwie pięć więcej niż większość 231 mandatów.
Większość badanych nie będzie głosować
W najnowszym badaniu United Surveys dla Wirtualnej Polski ankieterzy zapytali też uczestników o to, czy w ogóle wezmą udział w wyborach parlamentarnych.
Okazuje się, że tylko 45,8 proc. badanych deklaruje głosowanie, z czego 36,4 proc. osób odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 9,4 proc. - "raczej tak".
Większość ankietowanych (50,8 proc.) deklaruje, że nie weźmie udziału w wyborach. Aż 30,5 proc. osób odpowiedziało "zdecydowanie nie", a 20,3 proc. - "raczej nie". 3,4 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie wie, czy zagłosuje.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI & CATI 50/50 w dniach 29-30 lipca 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.
Czytaj także: