Trwa ładowanie...
d18swgz
twitter

Kontrowersyjna decyzja TK. Opozycja bije na alarm: to kolejna porażka państwa prawa

Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne przepisy o zasadach wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. Decyzja odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych. Internauci, z posłami opozycji na czele, zwracają uwagę, że TK otworzył PiS-owi drogę do przejęcia wymiaru sprawiedliwości. "To koniec trójpodziału władzy" - alarmują.
Share
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyŹródło: PAP
d18swgz

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa z 2011 roku są niekonstytucyjne. Według wniosku Zbigniewa Ziobry, obecna ustawa ogranicza prawa wyborcze sędziów przy wyłanianiu ich przedstawicieli do Rady.

Kamila Gasiuk Pihowicz z Nowoczesnej nie ma wątpliwości: "Politycy PiS usilnie szukają pretekstu, by swoimi ludźmi obsadzić kolejną państwową instytucję - tym razem KRS". Posłanka ostrzega, że działania PiS grożą niespotykanym chaosem prawnym.

Podobne głosy pojawiają się w Platformie Obywatelskiej. Monika Wielichowska pisze: "Był trójpodział władzy w Polsce i już nie ma". Arkadiusz Myrcha wspomina o "pseudo wyroku", inni o "kolejnej porażce państwa prawa" i "zielonym światłu do niszczenia niezależnego sądownictwa".

Swoje trzy grosze dokładają dziennikarze, którzy piszą o "jawnym i bezczelnym" łamaniu konstytucji oraz "klasycznym pisowskim hucpiarstwie".

Co tak naprawdę oznacza decyzja TK? To politycy będą decydować, kto w Polsce zostanie sędzią. Trybunał otworzył im furtkę do reform. Jakich? Możecie przeczytać TU.

d18swgz

Podziel się opinią

Share
d18swgz
d18swgz
Więcej tematów