Trwa ładowanie...

Kiedy Mateusz Morawiecki wygłosi expose? O czym będzie mówił szef rządu?

14 listopada prezydent Andrzej Duda desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. Za kilka dni expose premiera. O czym będzie mówił?

Share
Kiedy Mateusz Morawiecki wygłosi expose? O czym będzie mówił szef rządu?Źródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d4ic09a

Kiedy expose Mateusza Morawieckiego? O czym będzie mówił premier?

Premier Mateusz Morawiecki miał wygłosić expose w piątek – takie informacje pojawiały się kilka dni temu. Jednak do wystąpienia Prezesa Rady Ministrów w Sejmie dojdzie na początku przyszłego tygodnia – dowiedzieliśmy się w czwartek.

14 listopada prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera. – Mam nadzieję na dalszą współpracę; mamy absolutnie wspólną wizję rozwoju Polski i priorytetów, które powinny być zrealizowane – powiedział prezydent.

W nowym rządzie PiS pojawią się trzy nowe ministerstwa. Z pewnością o nich będzie mówił premier. Resort nadzoru właścicielskiego obejmie wicepremier Jacek Sasin, ministerstwo zarządzania funduszami otrzyma Małgorzata Jarosińska-Jedynak, a Michał Kurtyka dostanie tekę ministra klimatu. Zwłaszcza powołanie urzędu ministra klimatu może wskazywać na ekologiczne "zacięcie" nowego rządu PiS.

d4ic09a

Wciąż nie wiadomo, kto w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego będzie ministrem sportu. Pojawiły się spekulacje, że tekę ma objąć kobieta.

Expose Mateusza Morawieckiego. Jak było poprzednim razem?

Expose (czy poprawniej: exposé) to wystąpienie na posiedzeniu Sejmu, w którym desygnowany przez prezydenta szef rady ministrów przedstawia priorytety swojej administracji i składa obietnice. Nawet jeśli – jak w przypadku Donalda Tuska w 2011 i Mateusza Morawieckiego w 2015 roku – wybory nie przyniosły zmiany władzy, premier podaje się do dymisji i zostaje ponownie desygnowany na stanowisko szefa rządu. Podobne wystąpienia programowe mogą złożyć też inni ministrowie.

Mateusz Morawiecki wygłosił swoje pierwsze expose 12 grudnia 2017 roku. Trwało około 70 minut. Do najważniejszych punktów w wystąpieniu premiera należało finansowanie ochrony zdrowia, walka ze smogiem i ubóstwem energetycznym, inwestycja w Centralny Port Komunikacyjny czy przyciąganie zagranicznych inwestorów. W zakończeniu przemówienia odwołał się do Jana Pawła II i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

d4ic09a

Najdłuższe expose po 1989 roku wygłosił Donald Tusk w 2007 roku. Jego przemówienie trwało 185 minut. Nic dziwnego, zważywszy, że triumf wyborczy Platformy Obywatelskiej nie był wtedy pewny, a wyborcy oczekiwali rozliczenia z PiS-em. Najkrócej, zaledwie 30 minut, przemawiała w 1992 roku Hanna Suchocka. Jarosław Kaczyński, gdy w 2006 roku objął urząd premiera, był jedynym, który nie czytał expose z kartki.

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Przecieki ws. expose Morawieckiego. Rzecznik rządu potwierdza

d4ic09a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ic09a
Więcej tematów