Trwa ładowanie...

"Hańba". Ambasador Izraela grzmi po decyzji ONZ

- Wstydźcie się! - mówił w piątek ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan, określając jako "hańbę" głosowanie Zgromadzenia Ogólnego nad rezolucją, która wzywa do "humanitarnego rozejmu", ale nie wspomina o Hamasie.

Gilad Erdan - ambasador Izraela przy ONZGilad Erdan - ambasador Izraela przy ONZŹródło: Getty, fot: Eduardo Munoz Alvarez
d16cd70
d16cd70

- To czarny dzień dla ONZ i ludzkości - mówił Erdan i zapewnił, że Izrael będzie w dalszym ciągu używać "wszelkich środków", którymi dysponuje, aby "uwolnić świat od zła, które reprezentuje Hamas" i "sprowadzić zakładników do domu".

Izrael o rezolucji ONZ

Zdaniem izraelskiego dyplomaty głosowanie pokazało, że większość społeczności międzynarodowej "woli wspierać nazi terrorystów zamiast Izraela".

Wcześniej w piątek Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, zainicjowaną przez państwa arabskie, wzywającą do "humanitarnego rozejmu" między Izraelem a palestyńskim Hamasem. To pierwszy dokument przyjęty przez ONZ w odpowiedzi na konflikt.

d16cd70

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Primus inter pares". Kto powinien zostać marszałkiem Senatu?

Tekst wzywa do "natychmiastowego, trwałego i podtrzymanego rozejmu humanitarnego, prowadzącego do przerwania walk", a także do szanowania zasad prawa międzynarodowego przez wszystkie strony, w tym do ochrony cywilów, szkół i szpitali. Państwa wezwały też do pozwolenia na dostarczenie pomocy humanitarnej.

Nie znalazło się w nim natomiast potępienie zamachów Hamasu z 7 października. Przedstawiciel Pakistanu, jednego z 22 państw zgłaszających rezolucję, tłumaczył, że takiego tekstu zabrakło, bo potępiony nie został z nazwy także Izrael, a to jego okupacja Palestyny stanowi "grzech pierworodny" i główną przyczynę konfliktu.

d16cd70

Wiele państw zachodnich, w tym również Polska, wstrzymało się od głosu.

Powodem ich decyzji o wstrzymaniu się od głosy było uprzednie odrzucenie poprawki o potępieniu terroryzmu Hamasu oraz o wezwaniu do uwolnienia zakładników.

Jak rozłożyły się głosy podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ:

  • 120 krajów zagłosowało za rezolucją,
  • 4 kraje, w tym Stany Zjednoczone i Izrael, zagłosowały przeciwko niej,
  • 45 krajów wstrzymało się od głosu - w tym Polska.
d16cd70

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16cd70
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d16cd70
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj