Trwa ładowanie...
d300esq

Halloween szkodzi dzieciom? "Bajka o Scooby Doo jest gorsza"

Kościół ostrzega rodziców przed Halloween. Rzecznik Episkopatu Polski przekonuje, że dzieci mogą odczuwać później lęki lub mieć nocne koszmary związane z duchami, zjawami i upiorami. – Nie demonizowałabym Halloween. Bajka o Scooby Doo jest gorsza – mówi Wirtualnej Polsce Patrycja Rzepecka, psycholog dziecięcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Halloween szkodzi dzieciom? Tak uważa Episkopat, psycholog jest innego zdania
Halloween szkodzi dzieciom? Tak uważa Episkopat, psycholog jest innego zdania (Agencja Gazeta, Fot: Michał Grocholski)
d300esq

Psycholog dziecięcy zapewnia, że dzieciom nic nie grozi, jeśli przebiorą się i pójdą na bal Halloween. - Nie demonizowałabym tego zwyczaju. Mumie, wampiry i inne duchy pojawiają się w wielu bajkach, opowiadaniach i zabawkach dla dzieci. Ważne, żeby im wytłumaczyć, co to jest Halloween i skąd się wzięło, co istnieje, a co jest zmyślone – mówi Patrycja Rzepecka. - Przecież podobnie jest z bajką Scooby Doo, gdzie też są duchy i wampiry, a jednak pozwalamy im to oglądać. Mam wrażenie, że ta bajka jest nawet gorsza, bo tam w każdym odcinku jest jakiś stwór i oddziałuje ona częściej, niż to, że raz w roku dziecko się przebierze – dodaje psycholog.

Badania, ale jakie?

Przedstawiciele Kościoła od kilku dni alarmują, że Halloween może niekorzystnie wpływać na dzieci. Episkopat powołuje się na badania psychologiczne. – Wykazują one, że mali uczestnicy tej zabawy mogą odczuwać później lęki lub mieć nocne koszmary związane z duchami, zjawami i upiorami, za które są przebierani. Tak więc Halloween nie jest tylko niewinną zabawą, ale niesie ze sobą poważne konsekwencje - mówił Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Poprosiliśmy o źródło tych badań. W odpowiedzi otrzymaliśmy linki do trzech publikacji. Tyle że dotyczą one raczej tego, jak oglądanie horrorów wpływa na najmłodszych.

d300esq

Episkopat przywołuje artykuł ze "Sciencedaily", w którym czytamy, że według amerykańskich lekarzy oglądanie horrorów może wywoływać u dzieci lęki, zaburzenia snu i agresywne zachowania.

Stroje powodują wypadki

W innym artykule na stronie livescience.com, czytamy, że na oddział ratunkowy Massachusetts General Hospital co roku 31 października na oddział trafiają dzieci, które przebrały się z okazji Halloween. Ale nie z powodu traumy, a dlatego, że stroje, w tym maski zasłaniające twarz, często są źle dobrane i dzieci ulegają wypadkom.

d300esq

Trzecia publikacja zawiera radę dla rodziców, by przy okazji Halloween przypominali dzieciom, co jest realne, a co nie i tłumaczyli im, na czym polega ten zwyczaj. Eksperci przypominają, że dzieci nie powinny oglądać takich filmów jak Piątek 13-ego", czy "Szczęki".

Żadna z publikacji przekazanych nam przez Episkopat nie zawiera rzetelnych badań naukowych, które potwierdzałyby, że dzieci uczestniczące w Halloween mają później problemy i koszmary. - Nie znam badań na temat tego, że udział dzieci w Halloween wywołuje u nich koszmary. Żeby były wiarygodne, trzeba by wielokrotnie narazić dzieci na działanie horrorów i zobaczyć, jak to na nie wpływa. Nie wyobrażam sobie, że ktoś to zrobił – mówi Patrycja Rzepecka.

Halloween krytykują także politycy PiS. Posłowie uważają, że ministerstwo edukacji powinno zablokować organizowanie takich imprez w szkołach. - Nie można dzieciom fundować takiego horroru. Wieczorem te dynie z wyciętymi zębami wyglądają przerażająco – mówi Wirtualnej Polsce Gabriela Masłowska z PiS.

Egzorcyści Diecezji Płockiej zaapelowali, by nie organizować Halloween dla dzieci, ponieważ często zwyczaj ten wiąże się ze wzrostem liczby opętań wśród dzieci.

d300esq

Podziel się opinią

Share
d300esq
d300esq
Więcej tematów