Trwa ładowanie...

Halloween szkodzi dzieciom? "Bajka o Scooby Doo jest gorsza"

Kościół ostrzega rodziców przed Halloween. Rzecznik Episkopatu Polski przekonuje, że dzieci mogą odczuwać później lęki lub mieć nocne koszmary związane z duchami, zjawami i upiorami. – Nie demonizowałabym Halloween. Bajka o Scooby Doo jest gorsza – mówi Wirtualnej Polsce Patrycja Rzepecka, psycholog dziecięcy.

Halloween szkodzi dzieciom? "Bajka o Scooby Doo jest gorsza"Źródło: Agencja Gazeta, fot: Michał Grocholski
d1rli7o
d1rli7o

Psycholog dziecięcy zapewnia, że dzieciom nic nie grozi, jeśli przebiorą się i pójdą na bal Halloween. - Nie demonizowałabym tego zwyczaju. Mumie, wampiry i inne duchy pojawiają się w wielu bajkach, opowiadaniach i zabawkach dla dzieci. Ważne, żeby im wytłumaczyć, co to jest Halloween i skąd się wzięło, co istnieje, a co jest zmyślone – mówi Patrycja Rzepecka. - Przecież podobnie jest z bajką Scooby Doo, gdzie też są duchy i wampiry, a jednak pozwalamy im to oglądać. Mam wrażenie, że ta bajka jest nawet gorsza, bo tam w każdym odcinku jest jakiś stwór i oddziałuje ona częściej, niż to, że raz w roku dziecko się przebierze – dodaje psycholog.

Badania, ale jakie?

Przedstawiciele Kościoła od kilku dni alarmują, że Halloween może niekorzystnie wpływać na dzieci. Episkopat powołuje się na badania psychologiczne. – Wykazują one, że mali uczestnicy tej zabawy mogą odczuwać później lęki lub mieć nocne koszmary związane z duchami, zjawami i upiorami, za które są przebierani. Tak więc Halloween nie jest tylko niewinną zabawą, ale niesie ze sobą poważne konsekwencje - mówił Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Poprosiliśmy o źródło tych badań. W odpowiedzi otrzymaliśmy linki do trzech publikacji. Tyle że dotyczą one raczej tego, jak oglądanie horrorów wpływa na najmłodszych.

Episkopat przywołuje artykuł ze "Sciencedaily", w którym czytamy, że według amerykańskich lekarzy oglądanie horrorów może wywoływać u dzieci lęki, zaburzenia snu i agresywne zachowania.

d1rli7o

Stroje powodują wypadki

W innym artykule na stronie livescience.com, czytamy, że na oddział ratunkowy Massachusetts General Hospital co roku 31 października na oddział trafiają dzieci, które przebrały się z okazji Halloween. Ale nie z powodu traumy, a dlatego, że stroje, w tym maski zasłaniające twarz, często są źle dobrane i dzieci ulegają wypadkom.

Trzecia publikacja zawiera radę dla rodziców, by przy okazji Halloween przypominali dzieciom, co jest realne, a co nie i tłumaczyli im, na czym polega ten zwyczaj. Eksperci przypominają, że dzieci nie powinny oglądać takich filmów jak Piątek 13-ego", czy "Szczęki".

Żadna z publikacji przekazanych nam przez Episkopat nie zawiera rzetelnych badań naukowych, które potwierdzałyby, że dzieci uczestniczące w Halloween mają później problemy i koszmary. - Nie znam badań na temat tego, że udział dzieci w Halloween wywołuje u nich koszmary. Żeby były wiarygodne, trzeba by wielokrotnie narazić dzieci na działanie horrorów i zobaczyć, jak to na nie wpływa. Nie wyobrażam sobie, że ktoś to zrobił – mówi Patrycja Rzepecka.

Halloween krytykują także politycy PiS. Posłowie uważają, że ministerstwo edukacji powinno zablokować organizowanie takich imprez w szkołach. - Nie można dzieciom fundować takiego horroru. Wieczorem te dynie z wyciętymi zębami wyglądają przerażająco – mówi Wirtualnej Polsce Gabriela Masłowska z PiS.

d1rli7o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rli7o
Więcej tematów