Trwa ładowanie...
d272s6d

Europosłowie PiS pojechali do Kaszmiru. Była premier stanu "gafa w polityce zagranicznej"

Sześciu europosłów PiS wybrało się do Kaszmiru. Ten muzułmański region trzy miesiące temu stracił autonomię, uwięziono opozycjonistów. Delegacja europosłów była pierwszą, jaką wpuszczono do tego stanu. Uwięziona była premier tego stanu jest oburzona.
Share
 Europoseł PiS Bogdan Rzońca podczas wizyty w Kaszmirze
Europoseł PiS Bogdan Rzońca podczas wizyty w KaszmirzeŹródło: PAP, Fot: EPA/FAROOQ KHAN
d272s6d

"Gazeta Wyborcza" poinformowała, że z 27 zaproszonych do Indii europarlamentarzystów 22 należy do partii populistycznej prawicy. Z Niemiec do Indii przyjechali działacze skrajnie prawicowej AfD, z Polski - sześcioro europosłów PiS. Pozostali należą m.in. do francuskiego Zjednoczenia Narodowego, partii Brexit, Alternatywy dla Niemiec (AfD), włoskiej Ligi, czeskiej KDU-CSL, belgijskiego Interesu Flamandzkiego i hiszpańskiej VOX.

Zobacz także: Chiny chcą, by Rada Bezpieczeństwa ONZ zajęła się sprawą Kaszmiru. Decyzja należy do Polski

W sześcioosobowej ekipie europosłów z PiS, których zaproszono do Kaszmiru, znaleźli się: Ryszard Czarnecki, Kosma Złotowski, b. minister rodziny Elżbieta Rafalska, b. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, b. rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska oraz b. wojewoda krośnieński Bogdan Rzońca.

d272s6d

Zobacz też: Brudne buty w Sejmie. "Nowy poseł chce się wyróżnić za wszelką cenę"

Wizyta europarlamentarzystów oburzyła indyjską opozycję, bo do Kaszmiru nie są wpuszczani nawet indyjscy posłowie. Nie mogą tam też wjechać dziennikarze czy członkowie Komisji Praw Człowieka ONZ.

Zobacz także: Kaszmir: Indie przeprowadziły nalot. Celem było islamistyczne ugrupowanie zwane Armią Mahometa

Na zdjęciach udostępnionych przez agencje fotograficzne widać delegatów relaksujących się na łódce płynącej po kaszmirskim jeziorze Dal, sławnym z kwiatów lotosu i łodzi mieszkalnych. Delegatów zaprowadzono także do miejscowych szkół. Zdaniem krytyków wizytę zorganizowano, aby pokazać, że do Kaszmiru powróciła "normalność”.

Oburzona wizytą europosłów jest była premier Kaszmiru, którą indyjskie władze aresztowały na początku sierpnia. Na Twitterze, który obsługuje za pośrednictwem córki, oceniła, że jest to "rozpaczliwa próba przekonania społeczności międzynarodowej, że do Kaszmiru wróciła normalność". Związki rządu z "europarlamentarzystami, którzy wydają się profaszystowscy, prawicowi i antyimigranccy" nazwała "gafą w polityce zagranicznej".

d272s6d

Wizytę w Indiach na swoim profilu na Twitterze relacjonował Ryszard Czarnecki. Pisał m.in. o spotkaniu z premierem i wiceprezydentem Indii, choć oficjalnie MSZ tego kraju zaprzecza, by było organizatorem tej wyprawy. Zorganizować ją miała pozarządowy think tank, oficjalnie zajmujący się prawami kobiet i dzieci. Przy UE zarejestrowany jest jako organizacja lobbystyczna - informuje "Gazeta Wyborcza".

Żródło: wyborcza.pl

d272s6d

Podziel się opinią

Share
d272s6d
d272s6d
Więcej tematów