Trwa ładowanie...
d21ige3

Alternatywa dla Niemiec - AfD

Członkowie, liderzy, sondaże
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Ugrupowanie Alternatywa dla Niemiec (niem. Alternative für Deutschland), czyli w skrócie AfD, to nowa, bo założona w 2013 roku, partia, która obrała kierunek polityczny przeciwny w stosunku do kierunku politycznego obecnej kanclerz Angeli Merkel. Alternatywa dla Niemiec jest bowiem ugrupowaniem eurosceptycznym i konserwatywnym, jej członkowie sprzeciwiają się m.in. polityce prouchodźczej i postulują wyjście Niemiec ze strefy euro.

Alternatywa dla Niemiec – geneza

AfD powstało z inicjatywy Bernda Luckego, ekonomisty, polityka i wykładowcy akademickiego, który sprzeciwił się polityce ekonomicznej prowadzonej przez Angelę Merkel i jej sposobom radzenia sobie z kryzysem euro, który nastąpił w 2007 roku. Bernd Lucke wystąpił z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) w 2011 roku, a w 2013 roku założył nowe, własne ugrupowanie, czyli AfD.

Obecnymi liderami tejże partii są Aleksander Gauland oraz Alicja Weidel. Do niedawna liderką Alternatywy dla Niemiec była Frauke Petry, przedsiębiorca i polityk, a wspierała ją m.in. Beatrix von Storch, prawnik i polityk, także europosłanka.

Program Alternatywy dla Niemiec

Ugrupowanie AfD postuluje odrębność Niemiec, a więc sprzeciwia się wspólnej polityce europejskiej, także ekonomicznej i gospodarczej, która silnie ingeruje w politykę wewnętrzną. Członkowie AfD są również zaniepokojeni kryzysem migracyjnym oraz terroryzmem, toteż postulują zmianę prawa migracyjnego i prawa związanego z bezpieczeństwem wewnętrznym. Stawiają także na zwiększenie wzrostu demograficznego i wsparcie rodzin, zwłaszcza niepełnych, oraz postulują uproszczenie systemu podatkowego. Cenią tradycję i kulturę niemiecką, toteż są przeciwni wielokulturowości i politycznej poprawności obecnej przede wszystkim w mediach.

Alternatywa dla Niemiec – poparcie

W 2013 roku partia AfD zdobyła 4,9 proc. poparcia w wyborach do Bundestagu, ale nie dostała się, gdyż nie przekroczyła wymaganego, pięcioprocentowego progu wyborczego. Jej przedstawiciele jednak uzyskali mandaty w Parlamencie Europejskim na mocy wyborów, które odbyły się w 2014 roku.

Elektorat tejże partii nie jest jednolity, tzn. na jej członków głosują ludzie w różnym wieku i o rożnym statusie społecznym, jednakże przeważają głównie mężczyźni (ok. 63 proc.). Często jednak mówi się, że na AfD głosują osoby, które nie popierają żadnej innej partii obecnej w Niemczech, a zatem to ugrupowanie faktycznie stanowi poniekąd pewną polityczną alternatywę.

d21ige3
Alternatywa dla Niemiec - AfD
Główna siedziba

Berlin

Rok założenia

2013

Cele

- wzmocnienie odrębności Niemiec,
- wsparcie rodzin,
- uproszczenie systemu podatkowego,
- wyjście ze strefy euro,
- wstrzymanie napływu uchodźców do Niemiec,
- wsparcie tradycyjnej kultury niemieckiej i ograniczenie multikulturowości.

Ideologie

eurosceptycyzm, konserwatyzm, narodowy konserwatyzm, liberalizm gospodarczy

Liczba członków

ok. 22 tys.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21ige3
d21ige3
d21ige3
Więcej tematów
d21ige3