Trwa ładowanie...

Chiny chcą, by Rada Bezpieczeństwa ONZ zajęła się sprawą Kaszmiru. Decyzja należy do Polski

Chiny poparły wniosek Pakistanu, aby sprawą konfliktu o Kaszmir zajęła się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Kraje apelują o pilne zwołanie posiedzenia Rady w ciągu dwóch dni. Decyzję ma podjąć Polska, która obecnie przewodniczy RB ONZ.

Chiny chcą, by Rada Bezpieczeństwa ONZ zajęła się sprawą Kaszmiru. Decyzja należy do PolskiŹródło: East News, fot: AFP
d1nsihd
d1nsihd

Zwołania pilnego spotkania organu ONZ nie chce Francja. Paryż ocenia, że kwestią Kaszmiru można zająć się w kolejnym tygodniu, bez adnotacji "pilne". Rada Bezpieczeństwa miałaby omówić spór wokół indyjskiego stanu jako "sprawę inną” w przyszłym tygodniu, podczas jednego z dwóch zaplanowanych na najbliższe dni posiedzeń.

Wcześniej Pakistan zwrócił się o pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie spornego Kaszmiru, do którego prawo zgłaszają także Indie. Minister spraw zagranicznych Pakistanu Shah Mahmood Qureshi zwrócił się z taką prośbą do ambasador Polski przy ONZ Joanny Wroneckiej.

W sierpniu Polska przewodniczy pracom RB ONZ. Pod koniec lipca resort spraw zagranicznych podał, że 20 sierpnia zorganizowana będzie debata poruszająca kwestie sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Dwa dni później odbędzie się z kolei nieformalne spotkanie Rady poświęcone bezpieczeństwu osób należących do mniejszości religijnych.

Tydzień temu Indie unieważniły artykuł 370. Konstytucji zapewniający specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir. Zniesiono tym samym duże uprawnienia władz regionu. Eksperci ocenili, że to formalna integracja indyjskiej części Kaszmiru z resztą państwa.

d1nsihd

Źródło: radiozet.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Robert Biedroń wyklucza poparcie Romana Giertycha w wyborach do Senatu

d1nsihd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nsihd
Więcej tematów