Trwa ładowanie...
d3py4pj

USA chcą zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie "kryzysu w Wenezueli".

Kryzys w Wenezueli trwa. Lider opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem tego kraju. Uzyskał poparcie wielu światowych przywódców. Ma jednak także wielu przeciwników. USA oficjalnie złożyły wniosek o zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Wenezueli. Stanowisko w sprawie kryzysu w tym kraju zajęło też polskie MSZ.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA domagają się zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Wenezueli
USA domagają się zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Wenezueli (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d3py4pj

W środę Waszyngton uznał Juana Guaido, przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego (wenezuelskiego parlamentu) za prawowitego prezydenta kraju. Wcześniej Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem. W odpowiedzi prezydent Nicolas Maduro zerwał stosunki dyplomatyczne z USA. Maduro za prezydenta Wenezueli nadal uważają jednak m.in. Rosja, Chiny i Turcja.

O tym, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo chciałby zwołania Rady. poinformował stały przedstawiciel RPA przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ Jerry Matjila. Wkrótce informację o tym, że USA zażądały zwołania takiego spotkania potwierdziło przedstawicielstwo tego kraju na swoim profilu na Twitterze.

Ten wniosek raczej nie spotka się z przychylnością Rosji. Stały przedstawiciel tego kraju przy ONZ Wasilij Nebenzia, pytany czy Rosja będzie chciała zwołać takie spotkanie, odparł, że sytuacja w Wenezueli jest wewnętrzną sprawą tego kraju i "nie powinna być przedmiotem dyskusji Rady Bezpieczeństwa ONZ".

d3py4pj

Jest stanowisko polskiego MSZ ws. Wenezueli

"W związku z wydarzeniami w Wenezueli Polska apeluje o poszanowanie podstawowych swobód obywatelskich w tym wolności do zgromadzeń" - napisano w oficjalnym stanowisku polskiej dyplomacji zamieszczonym na stronie internetowej resortu. "Zgromadzenie Narodowe w Wenezueli cieszy się legitymacją demokratyczną i to na nim leży odpowiedzialność za uruchomienie pokojowego procesu politycznego. Właściwym krokiem jest zwołanie powszechnych wyborów prezydenckich, z poszanowaniem demokratycznych standardów, o co już apelowała Unia Europejska" - czytamy na stronie MSZ.

W stanowisku podkreślono, że obecnie "nadrzędnym priorytetem pozostaje utrzymanie pokojowego charakteru obecnych zmian". "Polska, działając w ramach Unii Europejskiej, we współpracy z państwami regionu będzie starała się stworzyć warunki pokojowych przemian demokratycznych w Wenezueli, których domaga się społeczeństwo tego kraju" - zapewniono.

d3py4pj

Kilka dni temu, w miejscowości Caracas, rozpoczęły się masowe protesty przeciwko prezydentowi Wenezueli Nicolasowi Maduro. Wkrótce fala demonstracji rozlała się na cały kraj, dochodzi do zamieszek, w których zginęło już kilkanaście osób. Prawie 300 osób zostało zatrzymanych przez policję.

Maduro oskarża się o doprowadzenie kraju do ruiny. 96 proc. swych przychodów Wenezuela czerpie ze sprzedaży ropy naftowej. Spadek cen surowców energetycznych w ostatnich latach znacznie pogłębił wenezuelski kryzys.

Źródło: tass.ru

d3py4pj

Podziel się opinią

Share
d3py4pj
d3py4pj
Więcej tematów