Trwa ładowanie...

Zmiana władzy w Wenezueli. USA poparły nowego prezydenta

Juan Guaido - lider wenezuelskiej opozycji ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. Jego funkcję zaakceptował przywódca USA Donald Trump. Na ulicach Caracas ludzie domagają się zakończenia rządów Nicolasa Maduro.
Share
Juan Guaido tuż po zaprzysiężeniu
Juan Guaido tuż po zaprzysiężeniuŹródło: PAP, Fot: EPA/Miguel Gutia
d1pbjmu

Guaido jest przewodniczącym wenezuelskiego parlamentu. O uznaniu go za głowę państwa poinformowała już administracja amerykańska i rząd Kanady - podaje Reuters.

Mieszkańcy Wenezueli zbyt długo cierpieli przez reżimu Maduro. Oficjalnie uznaję Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli" - napisał Donald Trump w mediach społecznościowych.

Zwolennicy nowego prezydenta wzywają do kontynuowania demonstracji.

d1pbjmu

Ostatniej nocy miało zginąć czterech uczestników antyrządowych manifestacji - informuje BBC.

Napięcie w Wenezueli rosło od 10 stycznia, kiedy na drugą kadencję prezydenta został zaprzysiężony Nicolas Maduro. Jednak po zawarciu sojuszu w Zgromadzeniu Narodowym opozycja unieważniła to zaprzysiężenie. Parlament przegłosował również ustawę, w której Maduro nazwano dyktatorem uzurpującym sobie władzę.

Guaido już trzy tygodnie temu zapowiadał, że jest gotów zastąpić Maduro, ale potrzebuje pomocy wojska. Deklarował wówczas, że chce zorganizować wolne wybory.

d1pbjmu

Wenezuela od kilku lat zmaga się z kryzysem politycznym i gospodarczym. Problemem jest potężna inflacja i brak podstawowych produktów w sklepach. Opozycja oskarża o doprowadzenie do recesji prezydenta Maduro.

Kraj utrzymuje się przede wszystkim ze sprzedaży ropy naftowej. Spadek jej cen dodatkowo pogorszył sytuację.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Potrzeba było wielkiej katastrofy żeby politycy zaczęli walczyć z mową nienawiści

d1pbjmu

Podziel się opinią

Share
d1pbjmu
d1pbjmu
Więcej tematów