Korea Północna potwierdziła. Jest pierwszy oficjalny przypadek koronawirusa

Zdjęcie ze specjalnego spotkania, które odbyło się w celu zorganizowania reakcji rządu na wybuch COVID-19 w Pjongjangu
Zdjęcie ze specjalnego spotkania, które odbyło się w celu zorganizowania reakcji rządu na wybuch COVID-19 w Pjongjangu
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/KCNA
oprac. KIB

12.05.2022 04:44

Świat już od ponad dwóch lata zmaga się z pandemią koronawirusa. Tymczasem Korea Płn. dopiero teraz poinformowała o wykryciu pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem. To przypadek oficjalny, co nie znaczy, że problemu COVID wcześniej tam nie było.

O wysoce zaraźliwym wariancie Omikrona wykrytym podczas testów mieszkańców stołecznego Pjongjangu poinformowała oficjalna agencja KCNA. Nie podano jednak, jaką liczbę osób poddano testom.

Jak zaznacza agencja Associated Press, Korea Północna dotychczas utrzymywała, że kraj jest wolny od pandemii COVID-19, co było powszechnie poddawane w wątpliwość przez zagranicznych ekspertów.

Pjangjong odmawiał też przyjęcia szczepionek przeciwko Covid-19 oferowanych przez sponsorowany przez ONZ program COVAX.

Lockdown po koreańsku

Przywódca Korei Północnej Kim Jong Un, jak podaje Bloomberg, nakazał zamknięcie wszystkich miast po tym, jak państwo po raz pierwszy w czwartek poinformowało, że ma COVID-19 w swoich granicach.

W związku z wykryciem przywódca kraju Kim Dzong Un zwołał posiedzenie Biura Politycznego KC Partii Pracy Korei, na którym zobowiązał władze do "stabilizacji transmisji koronawirusa" i jak najszybszego "wyeliminowania źródeł zakażeń".

KCNA podała, że Kim podkreślił, iż walka z wirusem "nie powinna wpłynąć negatywnie" na realizowane plany rozwoju gospodarki i rozbudowy potencjału militarnego.

Pandemia zbiera żniwo od dawna

Świat ma problem z pandemią koronawirusa od ponad dwóch lat. Ma ona swój początek w mieście Wuhan w środkowych Chinach, gdzie w listopadzie 2019 r. wykryto pierwsze zakażenie. Koronawirus zaczął się szybko rozprzestrzeniać, a w marcu 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia zaczęła oficjalnie mówić o pandemii wywołanej przez COVID-19.

W Polsce łącznie od marca 2020 r., według statystyk, zanotowano 6 mln zakażeń koronawirusem. Ponad 164 tys. osób zmarło.

Samych zachorowań w Polsce jest jednak mniej. Od 16 maja 2022 r. obowiązujący dotąd stan epidemii zostanie zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego, co przewiduje opublikowany w poniedziałek w RCL projekt rozporządzenia ministra zdrowia. Jak uzasadniono, biorąc pod uwagę poprawę stanu epidemiologicznego na obszarze Polski, zmniejszenie gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS-CoV2 i zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych, zniesienie stanu epidemii jest zasadne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (32)
Zobacz także