Trwa ładowanie...

Jedna dawka szczepionki na koronawirusa to za mało? Naukowcy mówią wprost

Amerykańscy naukowcy są sceptyczni co do jednodawkowego szczepienia przeciwko koronawirusowi preparatami Pfizera i Moderny - pisze amerykańska prasa. Pojedyncza dawka może ich zdaniem zapewniać niewystarczającą ochronę przed zakażeniem.
Share
USA/ Naukowcy są sceptyczni wobec jednej dawki szczepionki na koronawirusa
USA/ Naukowcy są sceptyczni wobec jednej dawki szczepionki na koronawirusaŹródło: Pixabay
dtvmejb

Stosowanie jednej dawki to poruszanie się na ślepo - powiedział przewodniczący panelu doradczego FDA Arnold Monto, będący jednocześnie doradcą prezydenta USA Joe Bidena.

- Jeśli ktoś zamierza zrobić coś innego, niż postępować zgodnie z badaniami przedstawionymi FDA, niech pokaże mi, że ten efekt jednej dawki jest trwały" - argumentował.

W jego ocenie schemat dwóch dawek jest najlepszy w przypadku szczepionek Pfizera i Moderny. - Opieramy się na informacjach dotyczących strategii dwóch dawek - powiedział Monto.

dtvmejb

Czytaj: Ministerstwo Zdrowia: jest decyzja ws. odstępów w podawaniu szczepionek

Jedna czy dwie dawki?

"The Wall Street Journal" wskazuje, że niektórzy naukowcy i parlamentarzyści amerykańscy wezwali do zmiany schematu podawania wszystkich szczepionek na jedną dawkę. Ich zdaniem wstępne badania wskazują, że pojedyncza iniekcja także może być skuteczna.

- Potrzebujemy wysokiego poziomu przeciwciał, który gwarantują dwie dawki, aby poradzić sobie z różnymi wariantami koronawirusa - argumentuje część środowiska lekarskiego.

dtvmejb

W liście z 2 marca do pełniącego obowiązki ministra zdrowia i opieki społecznej Norrisa Cochrana siedmiu lekarzy zasiadających w Kongresie wezwało ministerstwo do "jak najszybszego rozważenia wydania zmienionego zezwolenia na stosowanie szczepionek w nagłych wypadkach”, które mogłoby doprowadzić do jednorazowego użycia preparatów Pfizer i Moderna.

Prof. Flisiak potwierdza, że w szpitalach zaczynają dominować młodsi pacjenci

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dtvmejb

Podziel się opinią

Share
dtvmejb
dtvmejb
Więcej tematów