Trwa ładowanie...

Podejrzane oferty spływają do Polski. Rosjanie badają rynek?

Czy Kreml przygotowuje wielką akcję dezinformacyjną? Firmy w Polsce otrzymują podejrzane oferty na przeprowadzenie badań opinii o Rosjanach i Ukraińcach. Stawki są bardzo wysokie - podaje "Rzeczpospolita".

Prezydent Rosji Władimir PutinPrezydent Rosji Władimir PutinŹródło: GETTY, fot: Contributor
d391n7p
d391n7p

Polskie firmy otrzymują podejrzane oferty na przeprowadzenie badań opinii Polaków o Rosjanach i Ukraińcach, które zawierają bardzo tendencyjne pytania. Oferują za to o 200-300 proc. wyższą zapłatę, niż wynoszą stawki rynkowe. Nie tylko to zaskoczyło firmy badawcze.

- Jak ktoś przygotowuje zapytanie, to łatwo go zidentyfikować, np. po nazwie firmy, adresie mailowym itd. A tu maile przychodziły wyłącznie z adresów Gmail - przyznaje gazecie anonimowo przedstawiciel jednej z firm.

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że polskie firmy zauważają, że w stopkach maili były podawane adresy, które po sprawdzeniu albo w ogóle nie istniały, albo kierowały do firm czy instytucji, które nic o takich ofertach nie wiedziały. Z reguły były podawane dwa kraje zleceniodawców - Holandia i Francja. Ponadto numery telefonów, które były podawane w stopkach, były fałszywe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukraina bliżej UE. "Wojna zmieniła nastawienie Europy"

Tendencyjne pytania przed wyborami

- Niestety, nie mam wątpliwości, że znajdzie się chętny do przeprowadzenia takich badań. Zadawanie nawet wątpliwych metodologicznie pytań nie jest przestępstwem, a wysokie stawki działają na wyobraźnię - mówi, cytowany przez gazetę, Marcin Duma, prezes fundacji Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.

d391n7p

"Rzeczpospolita" informuje też, że przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w ofertach doszły nowe pytania, np. czy UE nie powinna zaprzestać wprowadzania nowych sankcji na Rosję, czy nie powinna ograniczyć dostaw broni do Ukrainy, bo "to jest ze szkodą dla obywali UE", albo czy Rosja nie powinna podjąć bardziej radykalnych kroków, by wojna w końcu się skończyła.

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d391n7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d391n7p
Więcej tematów