COVID-19 w Korei Północnej. Podano najnowsze dane o zakażeniach
Z powodu COVID-19 władze Korei Północnej ogłosiły lockdown w całym kraju. Tylko w ciągu ostatniej doby odnotowano blisko 300 tys. nowych zakażeń koronawirusa, a także 15 zgonów - informuje północnokoreańska agencja KCNA.
296 180 nowych zakażeń COVID-19 i 15 zgonów - to bilans ostatniej doby w Korei Północnej. Do tej pory w wyniku zakażeń koronawirusa zmarły 42 osoby.
O wysoce zaraźliwym wariancie Omikrona wykrytym podczas testów mieszkańców stołecznego Pjongjangu poinformowała w czwartek oficjalna agencja KCNA. Nie podano wówczas, jaką liczbę osób poddano testom.
Jak zaznacza agencja Associated Press, Korea Północna do czwartku utrzymywała, że kraj jest wolny od pandemii COVID-19, co było powszechnie poddawane w wątpliwość przez zagranicznych ekspertów.
Lockdown i "szybkie środki nadzwyczajne"
Przyznanie się Korei Północnej, że walczy z epidemią COVID-19, wzbudziło obawy, że wirus może zdewastować kraj z niedofinansowanym systemem opieki zdrowia, ograniczonymi możliwościami testowania i brakiem programu szczepień. Pjangjong odmawiał wcześniej przyjęcia szczepionek przeciwko Covid-19 oferowanych przez sponsorowany przez ONZ program COVAX.
Agencja KCNA poinformowała, że kraj podejmuje "szybkie państwowe środki nadzwyczajne", aby kontrolować epidemię. Jednak nic nie wskazuje, by Korea Północna zamierzała zaakceptować ofertę przekazania szczepionek.
"Wszystkie prowincje, miasta i powiaty w kraju zostały całkowicie zamknięte. Jednostki robocze, produkcyjne i mieszkalne są odseparowane od siebie. Prowadzone są też rygorystyczne i intensywne badania wszystkich mieszkańców" - poinformowała KCNA.
Pomimo lockdownu przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wraz z innymi urzędnikami uczestniczyli w sobotę w nabożeństwie pogrzebowym Yanga Hyong Sop.
Ogółem Korea Północna zgłosiła 820 620 podejrzanych przypadków, z czego 324 550 jest w trakcie leczenia.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Korea Płn. jest jednym z zaledwie dwóch krajów na świecie, które jeszcze nie rozpoczęły kampanii szczepień przeciwko Covid-19.
Źródło: PAP, theguardian.com
Zobacz też: Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski