Omikron w Polsce. Kraska: jest pierwszy przypadek
Jest pierwszy przypadek zakażenia wariantem koronawirusa Omikron w Polsce. Informację podał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak ustaliła Wirtualna Polska, zakażona osoba przebywa obecnie w izolatorium. Informację tę potwierdził już Śląski Urząd Wojewódzki.
Jest pierwszy zdiagnozowany przypadek zakażenia wariantem koronawirusa Omikron w Polsce. Informacja pojawiła się w czwartek 16 grudnia przed południem.
Omikron w Polsce. Kraska: jest pierwszy przypadek
- Katowicki sanepid wykrył pierwszy przypadek wariantu omikron - przekazał w rozmowie z mediami wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
"Potwierdzamy wykrycie wirusa w wersji Omicron przez WSSE Katowice. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze" - poinformowano w komunikacie Ministerstwa Zdrowia na Twitterze.
Skandaliczny transparent Konfederacji. Będzie zawiadomienie do komisji etyki
Omikron w Polsce. Zakażona na cyfrowym szczycie ONZ
Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że osoba zakażona Omikronem przybyła do Polski w związku z organizacją cyfrowego szczytu ONZ w Katowicach. "W toku wywiadu epidemicznego poinformowała, że w Polsce zamieszkiwała sama. Bezpośredni kontakt miała tylko z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju" - czytamy.
"W trakcie pobytu na szczycie cały czas stosowała środki ochrony indywidualnej. W hotelu posiłki zamawiała telefonicznie i spożywała w pokoju. Jako osoba bezobjawowa wykonała test przed wylotem z Polski" - dodano w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.
Omikron w Polsce. Wojewoda: pacjentka bezobjawowa
- Przed zakończeniem szczytu każdy został przetestowany. Okazało się, że kilka osób ma wynik dodatni. Osoby te zostały przetransportowane do izolatorium w Myszkowie. Wśród jednej z tych osób wykryto wariant Omikron - przekazał wojewoda śląski.
Jak podkreślił Jarosław Wieczorek, każda osoba, która przyjechała na cyfrowy szczyt ONZ w Katowicach, musiała wykazać się paszportem covidowym. - Z tego, co mi wiadomo, to kontakt tej kobiety był wyjątkowo ograniczony i zawężał się tylko do obywateli jej kraju. Kobieta przechodzi zakażenie bezobjawowo - zaznaczył wojewoda, czym potwierdził wcześniejsze ustalenia Wirtualnej Polski.
- Kobieta będzie mogła wrócić do Lesotho dopiero wtedy, gdy wykażę się dwoma negatywnymi wynikami testu na obecność koronawirusa. Do tego czasu pozostanie w izolatorium - mówił wojewoda.
Jak dodał, w województwie śląskim ma obecnie miejsce szczyt liczby hospitalizacji. - Żywimy nadzieję, że dynamika spadku nowych zakażeń będzie wysoka, co pozwoli nam na spokojne spędzie świąt Bożego Narodzenia - zaznaczył.
Omikron w Polsce. Ustalenia WP
Z informacji, do których dotarła Wirtualna Polska, wynika, że kobieta transportem medycznym została zabrana do izolatorium, gdzie teraz przebywa. Ma przechodzić zakażenie bezobjawowo.
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, masowego testowania wszystkich uczestników cyfrowego szczytu ONZ nie będzie i nie ma takiego w planach na ten moment. Śledztwem epidemicznym objęte są tylko te osoby, które miały bliski i bezpośredni kontakt z zakażoną i są to dwie osoby, o których wspomina komunikat Ministerstwa Zdrowia.
Omikron w Polsce. MZ o zakażonej kobiecie, ekspert o mężczyźnie
Chociaż Ministerstwo Zdrowia w mediach społecznościowych poinformowało o zakażeniu Omikronem u 30-letniej kobiety, w sieci pojawiają się pewne rozbieżności.
Inny komunikat podaje prof. Krzysztof Pyrć. W przedstawionym dokumencie mowa jest o 30-letnim mężczyźnie.
Warto zauważyć też, że od 1 grudnia Lesotho znajduje się na liście państw, które objął zakaz lotów z Polski. Znalazły się tam też: Botswana, Eswatini, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe.
To właśnie na terenie południowej Afryki wykryto pierwsze zakażenia Omikronem na świecie, o czym poinformowały służby sanitarne Republiki Południowej Afryki.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Koronawirus w Polsce. Nagła informacja o Omikronie
Informacja o pojawieniu się w Polsce wariantu Omikron koronawirusa została przekazana dość niespodziewanie.
Jak przekazał resort zdrowia, w czwartek 16 grudnia odnotowano 22 097 zakażeń koronawirusem. Zmarły 592 osoby. "Z powodu COVID-19 zmarło 177 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 415 osób" - czytamy w komunikacie.
Trwa ładowanie wpisu: twitter