Trwa ładowanie...

"Użyjemy każdej broni". Jasna deklaracja ws. Krymu [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Piątek to 415. dzień rosyjskiej inwazji. Ukraińskie władze wysyłają coraz więcej sygnałów o planowanej ofensywie. Użyjemy każdej broni, której nie zabrania prawo międzynarodowe, by wyzwolić Krym - napisał w piątek na Twitterze Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Dodał też, że Siły Zbrojne Ukrainy będą nie tylko używać, ale też testować "każdy rodzaj broni". W tym samym czasie premier Ukrainy Denys Szmyhal zadeklarował w wywiadzie: - Obecnie jesteśmy skupieni na przygotowaniu naszej kontrofensywy, wspólnie z naszymi partnerami, zwłaszcza z USA. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski

Użyjemy każdej broni, której nie zabrania prawo międzynarodowe, by wyzwolić Krym - napisał w piątek na Twitterze Ołeksij DaniłowUżyjemy każdej broni, której nie zabrania prawo międzynarodowe, by wyzwolić Krym - napisał w piątek na Twitterze Ołeksij DaniłowŹródło: PAP, fot: Oleg Petrasyuk
d3z0non
d3z0non
Trwa łączenie
21:39, 14.04.2023

Na północy kraju płot na granicy z Rosją powstanie jedynie przy głównej drodze transgranicznej. Bagna i bezdrożne lasy utrudniają w praktyce nielegalną migrację, ale w Laponii dla zabezpieczenia wschodniej granicy konieczne będzie zbudowanie drogi pontonowej – poinformowała w piątek straż graniczna Finlandii.

21:37, 14.04.2023

Na podstawie otwartych źródeł BBC udało się ustalić nazwiska 20 451 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w wojnie na Ukrainie - podaje BBC Russia.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni rosyjscy dziennikarze BBC wraz z serwisem Mediazona i zespołem ochotników zdołała zidentyfikować 1820 zabitych, co jest największą liczbą w całej wojnie - czytamy w artykule BBC.

21:03, 14.04.2023

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Słowiańsk ok. godz. 16 miejscowego czasu (15 w Polsce). Kyryłenko przekazał, że rosyjskie wojsko ostrzelało Słowiańsk siedmioma rakietami S-300.

Uszkodzonych zostało pięć bloków mieszkalnych i pięć domów oraz inne okoliczne budynki. 

21:01, 14.04.2023

Liczba ofiar rosyjskiego ataku na Słowiańsk w obwodzie donieckim wzrosła do 8, a rannych do 21 - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy. Wśród ofiar jest wydobyte spod gruzów dwuletnie dziecko, które zmarło w karetce.

- Chłopca wydostano dosłownie na moich oczach, jeszcze żył, ale niestety zmarł w karetce. 14-letnią dziewczynkę udało się uratować" - powiedział Kyryłenko w telewizji. Na miejscu tragedii trwa akcja ratunkowa. Jak dodał, pojawiają się informacje o kolejnych osobach wydobytych spod gruzów.

20:50, 14.04.2023

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę przewidującą utworzenie jednolitego rejestru akt wojskowych. Dokument umożliwia powiadamianie osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej o poborze za pomocą elektronicznego wezwania, a także wprowadza pewne ograniczenia dla obywateli, którzy otrzymali wezwanie, ale nie stawili się w wojskowym biurze meldunkowym i poborowym - podaje rosyjska agencja państwowa Tass.

20:49, 14.04.2023

Od początku rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę rosyjscy obywatele kupili w Gruzji 6707 mieszkań - wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości Gruzji.

Jak podaje Radio Svoboda, po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, według różnych źródeł, do Gruzji uciekło od 120 do 130 tys. Rosjan.

20:31, 14.04.2023

- Jeśli sojusznicy "po prostu potwierdzą po raz 130. "politykę otwartych drzwi", to dla Ukrainy taki wynik szczytu będzie nie do przyjęcia - oświadczył Dmytro Kułeba.

- Jeśli spróbują zaproponować nam w Wilnie jakieś pozytywne rzeczy odnośnie do pogłębienia współpracy z NATO, ale jednocześnie nie zrobią ani jednego kroku ku członkostwu Ukrainy w NATO, to jest to dla nas nie do zaakceptowania" - dodał.

20:31, 14.04.2023

Ukraina nie zgodzi się na żadne decyzje zastępcze na szczycie NATO w Wilnie, oczekujemy konkretnych kroków w sprawie naszego członkostwa w Sojuszu - powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany w piątek przez agencję Interfax-Ukraina.

20:24, 14.04.2023

Finlandia rozpoczęła w piątek budowę pierwszego odcinka ogrodzenia na swojej granicy z Rosją. Stało się to mniej niż dwa tygodnie po przystąpieniu do NATO - podała agencja Reuters.

20:18, 14.04.2023

Siły ukraińskie znajdują coraz więcej komponentów pochodzących z Chin w rosyjskiej broni używanej na Ukrainie - powiedział Władysław Własiuk, starszy doradca w biurze prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, którego cytuje agencja Reuters.

20:13, 14.04.2023

Wpadka francuskiej stacji telewizyjnej France 24. Kanał opublikował reportaż o przygotowaniach rosyjskich sił okupacyjnych do kontrofensywy na Ukrainę, którą w materiale nazwano „wrogą” - podaje serwis Ukraińska Prawda.

Artykuł zatytułowany „Wojna na Ukrainie: wojska rosyjskie przygotowują się do bitwy przed kontrofensywą” został już usunięty ze strony internetowej stacji.

20:08, 14.04.2023

Jak to możliwe, że amerykański żołnierz Gwardii Narodowej miał dostęp do tajnych dokumentów i najprawdopodobniej był autorem wycieku danych? Kontrowersje budzi nie tylko sama sprawa, ale także okoliczności jego zatrzymania. – Pomyślałem, że to jakiś absurd i fake news – mówi WP Marcin Faliński, były oficer wywiadu.

19:58, 14.04.2023

Do godziny 19 liczba ofiar śmiertelnych w Słowiańsku wzrosła do 6. W karetce zginęło dziecko, które zostało wyciągnięte spod gruzów. Wiadomo o 18 osobach rannych. Jest wśród nich także dziecko. Liczba ofiar stale rośnie - podała ukraińska policja.

youtube
19:55, 14.04.2023

Prezydent Wołodymyr Zełenski dodał, że przeprowadził w piątek naradę z szefem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasylem Malukiem i szefem wywiadu wojskowego (HUR) Kyryłem Budanowem.

- Kluczowe jest ciągłe niszczenie okupantów, "pozbawianie" ich logistyki i wszelkiego potencjału na okupowanych terytoriach, przygotowanie naszych aktywnych działań, działania przeciw szturmom - przekazał Zełenski w mediach społecznościowych.

19:54, 14.04.2023

Jestem wdzięczny wszystkim liderom, którzy potępili barbarzyńskie zabójstwo naszego żołnierza; mord, którym chwalili się okupanci - oświadczył w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Prezydent poinformował, że rozmawiał tego dnia z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem.

19:40, 14.04.2023

Prezydent USA Joe Biden poinformował w piątek, że polecił służbom wywiadowczym i siłom zbrojnym, by dodatkowo ograniczyły rozpowszechnianie wrażliwych informacji. Zaznaczył przy tym, że nadal sprawdzana jest autentyczność zamieszczonych w sieci dokumentów.

19:35, 14.04.2023

W niektórych regionach Rosji odwoływane są defilady z okazji obchodzonego tam 9 maja Dnia Zwycięstwa ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami, bo Kreml nie chce pokazać skali strat w wojnie przeciwko Ukrainie, w tym deficytu czołgów - czytamy na portalu ośrodka analitycznego Atlantic Council.

19:25, 14.04.2023

Życie byłego prezydenta Gruzji, obywatela Ukrainy Micheila Saakaszwilego zależy obecnie tylko od decyzji natury etycznej - oświadczył w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaapelował o udzielenie byłemu szefowi gruzińskiego państwa odpowiedniej pomocy medycznej.

Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013 i przewodniczący Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej w latach 2015-2016, odsiaduje wyrok sześciu lat więzienia, wydany w 2016 roku za nadużywanie władzy, co on i jego zwolennicy uważają za karę motywowaną politycznie. Do więzienia trafił w październiku 2021 roku, po czym prowadził kilka strajków głodowych. Pod koniec 2021 roku został zabrany do szpitala.

19:09, 14.04.2023

Mer Kijowa Witalij Kliczko zaapelował do mieszkańców miasta, aby w noc wielkanocną pozostali w domach i skorzystali z transmisji nabożeństw z kościołów, zamiast udawać się na nie osobiście.

- Pamiętajcie o godzinie policyjnej od 00:00 do 05:00 - podkreślił Witalij Kliczko.

19:01, 14.04.2023

"Dwuletni chłopiec, który został wyciągnięty spod gruzów po ostrzale Słowiańska, niestety zmarł w karetce pogotowia. Moje kondolencje dla rodziców i wszystkich bliskich..." - napisała na Twitterze Ołena Zełenska, żona prezydenta Ukrainy.

18:53, 14.04.2023

Sejm wspiera ustanowienie Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie zmierzające w kierunku ukarania sprawców zbrodni; ściganie ich jest niezbędne dla pokazania, że prawo międzynarodowe nie pozwała na bezkarność - podkreślili posłowie w przyjętej w piątek uchwale. Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 444 posłów, 1 był przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. W uchwale podkreślono, że "napaść zbrojna Federacji Rosyjskiej na Ukrainę stanowi akt agresji, który przez swój charakter, powagę i skalę jest rażącym naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych i stanowi również zbrodnię agresji".

18:38, 14.04.2023

Rosyjscy żołnierze ostrzelali Słowiańsk w obwodzie donieckim. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne i szkoła. Zginęło 5 osób, 15 obywateli zostało rannych - poinformowała Doniecka Obwodowa Administracja Wojskowa. Pod gruzami wciąż są ludzie. Trwa akcja ratunkowa.

18:36, 14.04.2023

"Wszystkie osiem czołgów bojowych Leopard 2 obiecanych Ukrainie przez Kanadę dotarło do Polski - poinformowała minister obrony Kanady Anita Anand.

18:28, 14.04.2023

Ukraińscy żołnierze zakończyli szkolenie w Danii i są już gotowi do obsługi haubic Caesar. W najbliższych tygodniach na Ukrainę trafi 19 takich systemów artyleryjskich produkcji francuskiej - poinformował w piątek duński resort obrony.

- Jest to duża i znacząca darowizna, która na polu bitwy zrobi "prawdziwą różnicę" - podkreślił pełniący obowiązki ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen.

18:11, 14.04.2023

Przebywający w USA premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział w piątek, po spotkaniu z francuskim ministrem gospodarki i finansów Bruno Le Maire'em, że Francja gotowa jest przekazać 2 mld euro pomocy finansowej dla Kijowa, w ramach programu pomocy długoterminowej - przekazał portal The Kyiv Independent.

Część funduszy przekazanych przez Paryż zostanie przeznaczona na odbudowę Ukrainy - oznajmił Szmyhal.

18:00, 14.04.2023

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Słowiańsk ok. godz. 16 miejscowego czasu (15 w Polsce). Ze wstępnych danych wynika, że podczas uderzenia zastosowano rakiety S-300.

Uszkodzonych zostało pięć bloków mieszkalnych i pięć domów oraz inne okoliczne budynki.

Do ataku odniósł się prezydent Wołodymyr Zełenski. "Państwo-zło po raz kolejny demonstruje swoją naturę. Po prostu w środku dnia zabijając ludzi. Rujnując, niszcząc wszystko, co żywe" - napisał w mediach społecznościowych.

Źródło: PAP, BBC, CNN, reuters.com, unian.ua, ukrinform.ua, tass.ru, ria.ru

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3z0non
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3z0non
Więcej tematów