Zaskakujące oceny reform Zbigniewa Ziobry. Spora część wyborców PiS krytyczna
W najnowszym sondażu IBRiS Polacy wypowiedzieli się na temat reform przeprowadzanych przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Spora grupa osób, które oceniają je negatywnie, to również wyborcy Prawa i Sprawiedliwości.
IBRiS przeprowadził dla "Rzeczpospolitej" badania, w których Polacy ocenili różne aspekty zmian w wymiarze sprawiedliwości. Z sondażu wynika, że działania Zbigniewa Ziobry negatywnie ocenia również część wyborców Prawa i Sprawiedliwości.
Polacy ocenili. Negatywne opinie o działaniach Ziobry
W obozie władzy trwa spór o dalsze zmiany w sądownictwie. Jest klincz w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, czego oczekuje Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Choć ustawy miały trafić do Sejmu jeszcze w listopadzie, to według informacji dziennika, trafią tam dopiero na początku przyszłego roku.
Jak podaje "Rzeczpospolita", zaledwie 13,5 proc. respondentów uważa, że reformy Zbigniewa Ziobry przyspieszyły pracę sądów. Inaczej uważa aż 71,9 respondentów, wśród których niemal połowa, bo 44 proc., to wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdanie podziela 88 proc. wyborców niezdecydowanych i 86 proc. wyborców opozycji.
Zobacz także: Będą obowiązkowe szczepienia? Posłanka mówi o karach
Równo połowa ankietowanych jest zdania, że reformy ograniczyły niezależność sądownictwa. Twierdzi tak również 23 proc. wyborców PiS. Przeciwnego zdania jest 31,9 proc. respondentów. Ponad połowa (56,7 proc.) twierdzi natomiast, że działania Zbigniewa Ziobry podporządkowały sądownictwo władzy politycznej, z czym nie zgadza się mniej niż jedna trzecia badanych (29,9 proc.).
Opinia o postulatach Komisji Europejskiej
Aż 69,3 proc. respondentów uważa, że zmiany nie zwiększyły zaufania do wymiaru sprawiedliwości. Wśród nich 40 proc. to wyborcy PiS. Pozytywnie zmiany ocenia 19,7 proc.
64,3 proc. Polaków uważa też, że reformy oznaczają utratę pieniędzy unijnych - w tej grupie badanych 41 proc. to wyborcy PiS. Przeciwnego zdania jest 20,7 proc. uczestników.
Ankietowanych zapytano również o postulaty Komisji Europejskiej (likwidacja Izby Dyscyplinarnej i przywrócenie do pracy sędziów odsuniętych od orzekania). Popiera je 55,9 proc., a 29,4 proc. się z nimi nie zgadza.
To kolejne w ostatnich dniach badanie, w którym Polacy negatywnie ocenili zmiany w wymiarze sprawiedliwości. W sondażu dla Wirtualnej Polski niemal 80 proc. ankietowanych oceniło negatywnie działania Zbigniewa Ziobry.
Źródło: "Rzeczpospolita"