Trwa ładowanie...

RFN jak III Rzesza? MKiDN firmuje kontrowersyjne plakaty

Ze środków Funduszu Patriotycznego została współfinansowana kampania wzywająca Niemcy do wypłaty Polsce reparacji za II wojną światową. W serii plakatów zestawiono obecne władze RFN z czołowymi postaciami III Rzeszy. Mimo apeli władz w Berlinie, kontrowersyjne grafiki nie zniknęły z ulic polskich miast.

Share
RFN jak III Rzesza? MKiDN firmuje kontrowersyjne plakaty iRFN jak III Rzesza? MKiDN firmuje kontrowersyjne plakaty iFot: Piotr Molecki
d1thcl2

Autorem plakatów jest Wojciech Korkuć, który od lat projektuje grafiki na potrzeby Prawa i Sprawiedliwości. Zaprojektował m.in. plakaty wykorzystywane w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy.

Najwięcej kontrowersji wzbudziły jednak jego prace współfinansowane z utworzonego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego Funduszu Patriotycznego. Na serii plakatów wizerunek ambasadora Niemiec w Polsce Arndta Freytaga von Loringhovena lub kanclerz Angeli Merkel, przedstawiono obok portretu Hitlera, Goebbelsa, Göringa czy więźniów obozów koncentracyjnych.

Stałym elementem plakatu było wezwanie do wypłaty reparacji.

d1thcl2

Zobacz też: Prawo i Sprawiedliwość znalazło się w kryzysie? Prof. Sowiński tłumaczy

"Dlaczego wy, Niemcy, nadal dzielicie ofiary waszej zbrodniczej wojny na lepsze i gorsze? Jednym wypłaciliście i wypłacacie reparacje i odszkodowania, a Polakom odmawiacie tego prawa? Czy to nie jest rasizm w czystej postaci?" - można było przeczytać na jednym z plakatów.

Na innych znalazły się też odniesienia m.in. do pracy przymusowej Polaków w III Rzeszy czy zagrabionych przez wojska hitlerowskie dzieł sztuki, które do dziś nie zostały zwrócone. Na każdym plakacie widnieje logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

d1thcl2

Ten ostatni element budzi najwięcej kontrowersji, bo o ile zdarzały się już prowokacje, w ramach których współczesne Niemcy były porównywane do III Rzeszy, to wcześniej tego typu treści nie były firmowane przez oficjalne władze.

Kontrowersyjne plakaty. Berlin reaguje

Według informacji "Rzeczpospolitej" Berlin wielokrotnie interweniował w Polsce w sprawie plakatów Korkucia. Okazuje się jednak, że bezskutecznie, bo plakaty wciąż funkcjonują w przestrzeni publicznej.

Jak pisze "Rz", tylko z uwagi na obecną zmianę rządu w Niemczech, do tamtejszego MSZ nie został w tej sprawie wezwany jeszcze polski ambasador. Jest też niemal pewne, że nowy kanclerz Niemiec dowie się o sprawie plakatów najpóźniej tuż przed pierwszą podróżą do Warszawy. O ile już o nich nie wie.

Choć projekt został dofinansowany ze środków Funduszu podlegającego Ministerstwu Kultury, resort zapewnia, że bezpośrednio nie dołożył się do jego realizacji.

d1thcl2

Rzeczniczka Anna Bocian mówi, że zgodnie z regulaminem Funduszu Patriotycznego beneficjent jest zobowiązany do umieszczenia logotypu Funduszu Patriotycznego oraz MKiDN i informacji o uzyskaniu dofinansowania. - MKiDN nie finansowało ani nie patronuje bezpośrednio temu projektowi - oświadczyła.

Zobacz też:

d1thcl2

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1thcl2

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1thcl2
d1thcl2
Więcej tematów