Trwa ładowanie...

"To mój protest". Jeden z sędziów odchodzi z Sądu Najwyższego

Profesor Jan Majchrowski, pełniący funkcję sędziego SN, wydał w poniedziałek oświadczenie. Ogłosił, że zrzeka się urzędu. Wyjaśnia, że w ten sposób chce zademonstrować swój sprzeciw wobec łamania polskiego prawa.

Z Sądu Najwyższego odchodzi jeden z sędziów powołanych w 2018 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę. "To mój protest" - oświadczył profesor Jan Majchrowski Z Sądu Najwyższego odchodzi jeden z sędziów powołanych w 2018 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę. "To mój protest" - oświadczył profesor Jan Majchrowski Źródło: Adobe Stock, fot: mychadre77
d3rzw94
d3rzw94

- To forma protestu przeciwko naruszaniu w samym Sądzie Najwyższym obowiązującego polskiego prawa. Zrzekam się pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego - oświadczył profesor Majchrowski. O jego decyzji poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Sędzia zawiadomił już prezydenta Andrzeja Dudę, który w 2018 roku powołał go na to stanowisko. Profesor wyjaśnia, że to nie jest pierwszy jego sprzeciw wobec nieprawidłowości, do jakich dochodzi w kwestii orzeczeń Sądu Najwyższego. "Niniejsza moja rezygnacja jest już ostatnią pozostającą w mojej dyspozycji formą protestu przeciwko naruszaniu w samym Sądzie Najwyższym obowiązującego polskiego prawa, polskiej Konstytucji, orzecznictwa polskiego Trybunału Konstytucyjnego i faktycznemu uleganiu przez kierownictwo Sądu Najwyższego i Izby Dyscyplinarnej SN bezprawnym naciskom podmiotów zewnętrznych podważającym suwerenność Państwa Polskiego, w tym przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej" - podkreślił w wydanym oświadczeniu sędzia Majchrowski.

Czytaj też:

"To mój protest". Jeden z sędziów odchodzi z Sądu Najwyższego

Jan Majchrowski jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, politologiem i konstytucjonalistą. W 2016 roku został szefem zespołu, powołanego przez marszałka Marka Kuchcińskiego do kompleksowego rozwiązania problemów Trybunału Konstytucyjnego. W czasie rządów AWS był wojewodą lubuskim.

d3rzw94

Sędzia jest w gronie tych, których część środowiska prawniczego nie uważa za wybranych zgodnie z literą prawa. Legalność tych nominacji z 2018 roku na funkcje w Sądzie Najwyższym jest kwestionowana przez część czynnych sędziów i naukowców zajmujących się prawem.

Tłit - Ryszard Czarnecki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3rzw94
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rzw94
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj