Wybory. Wyniki opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozpoczęło się odliczanie
W środę wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano obwieszczenie PKW dotyczące wyniku wyborów 2023. To ważna informacja dla wyborców, którzy chcą wnieść protest wyborczy. Możliwość ich składania jest bowiem ograniczona czasowo.
W środę 18 października Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała obwieszenia dotyczące wyników wyborów oraz referendum, które miały miejsce trzy dni wcześniej. To oznacza, że wyborcy oraz wskazane w przepisach osoby mają prawo do wnoszenia protestów wyborczych w sprawie wszystkich trzech głosowań. Te należy składać do Sądu Najwyższego.
Wyniki wyborów 2023. Ograniczony czas składania protestów wyborczych
Jak wskazują przepisy, protesty wyborcze w sprawie wyborów 2023 oraz referendum ogólnokrajowego można wnosić do Sądu Najwyższego w terminie 7 dni od ich ogłoszenia przez PKW w Dzienniku Ustaw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Bastion PiS" po wyborach. Tak komentują wyniki
Na rozpatrzenie protestów dotyczących wyborów parlamentarnych Sąd Najwyższy ma maksymalnie 90 dni - jest to bowiem termin graniczny, w którym SN musi wydać uchwałę o ważności głosowania do Sejmu i Senatu. Ta jest uchwalana po rozpatrzeniu wszystkich złożonych protestów wyborczych.
Uchwała w sprawie ważności referendum musi natomiast zostać wydana nie później niż w 60. dniu od ogłoszenia jego wyniku - jednak również po rozpatrzeniu wszystkich złożonych protestów.
Wybory parlamentarne 2023. Kto może złożyć protest wyborczy?
Protesty wyborcze po ogłoszeniu wyników wyborów mogą złożyć wyborcy, pełnomocnicy wyborczy oraz przewodniczący komisji wyborczych. Protest musi zostać złożony na piśmie i spełniać wymogi formalne, wskazane w przepisach Kodeksu wyborczego.
Protesty wyborcze można wnosić bezpośrednio w Sądzie Najwyższym - w Punkcie Obsługi Interesantów, lub za pośrednictwem poczty, lub innego operatora przesyłek (muszą one jednak wpłynąć do SN przed upływem 7 dni od ogłoszenia wyników wyborów 2023 w Dzienniku Ustaw). Protesty wyborcze mogą zgłosić także wyborcy, którzy przebywają za granicą lub na polskim statku morskim. Wówczas dokument należy przedłożyć konsulowi lub kapitanowi statku.